Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2017, 08:42

Rusko odmietlo správy, že dodáva Talibanu ropné produkty

Rezort diplomacie dodal, že článok denníka The Times zverejní na svojej domovskej stránke v sekcii s publikáciami, ktoré obsahujú nepravdivé informácie o Rusku.

Rusko odmietlo správy, že dodáva Talibanu ropné produkty
Zdroj: Reuters

 Správy v britských médiách o tom, že Rusko dodáva militantnému hnutiu Taliban ropné produkty, sú podvrhom, ktorý má odviesť pozornosť medzinárodného spoločenstva od neúspešnej politiky hrubej sily NATO v Afganistane. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničných vecí, informovala dnes agentúra TASS.

"Úrady v Moskve zaregistrovali článok v denníku The Times, ktorý prebrali ďalšie britské médiá, týkajúci sa novej údajnej skutočnosti o ruskej podpore hnutia Taliban. Článok sa odvoláva na nemenované zdroje v Talibane, ktoré špekulujú o cieľoch Moskvy v Afganistane a o údajných bezplatných dodávkach ruských ropných produktov Talibanu," uviedol ruský rezort diplomacie.

„Britské tajné služby"

Ministerstvo odporučilo reportérom denníka The Times, aby venovali väčšiu pozornosť "letom neoznačených vrtuľníkov do oblastí kontrolovaných extrémistami v rôznych provinciách Afganistanu. Samotní Afganci tvrdia, že za týmito misiami sú britské tajné služby".

"Rovnako by bolo rozumné sústrediť sa na zvyšujúci sa počet civilných obetí v Afganistane v tomto roku: čiastočne kvôli neochote medzinárodnej koalície vziať si ponaučenia z predchádzajúcich rokov a kvôli pokračujúcej praxi spoliehania sa na vojenský element," uviedlo ministerstvo. Zdôraznilo, že Rusko neposkytuje pomoc Talibanu, ale vytrvalo podporuje politiku pomoci afganskej vláde v záujme vytvorenia "mierového, nezávislého, stabilného a ekonomicky vyspelého štátu bez terorizmu a drog".

Rezort diplomacie dodal, že článok denníka The Times zverejní na svojej domovskej stránke v sekcii s publikáciami, ktoré obsahujú nepravdivé informácie o Rusku.

Denník The Times v článku s názvom "Moskva chce podkopať úsilie o stabilizáciu Afganistanu" píše, že tvrdenia o tom, že Rusko vyzbrojuje Taliban, kolujú už šesť mesiacov.

Dodávky ropy, ktoré denníku, ako uvádza, opísal pokladník Talibanu, sú chýbajúcim kúskom skladačky, ktorý rozhnevá západné vlády snažiace sa pomôcť stabilizovať Afganistan. V tejto krajine vlastnými nedostatočnými rezervami je ropa menou a Rusko kontroluje infraštruktúru na dodávanie ropy do Afganistanu prostredníctvom svojich bývalých stredoázijských satelitov, ktoré možno ľahko oživiť, konštatoval denník.

Obrana zo strany Moskvy

Moskva sa bránila obvineniam o podpore Talibanu aj koncom júla a označila ich za neopodstatnené.

Televízia CNN totiž odvysielala dva videozáznamy, na ktorých dve samostatné skupiny Talibanu, jedna na severe, druhá na západe, ukazujú zbrane a tvrdia, že pochádzajú od ruských vládnych zdrojov. Ide o ostreľovačské pušky, varianty útočných pušiek typu kalašnikov a ťažké guľomety. Podľa expertov ale nie je možné identifikovať ich pôvod, uviedla CNN.

"Videozáznam zachytávajúci staré strelné zbrane, pričom nie je možné zistiť ich pôvod, sa sotva môže brať vážne. Nemajú pečať výrobcu a sériové čísla sú vymazané. Okrem toho ide o štandardné zbrane," uviedol ruský rezort diplomacie.

"Ako vieme, takéto vzorky boli vyrobené nielen v Rusku, ale aj v iných krajinách, najmä vo východnej Európe, odkiaľ ich Američania dovážajú do Afganistanu v masovom meradle od začiatku roku 2000," pokračovalo ministerstvo.

Rezort pripomenul, že Taliban použil pri nedávnom útoku na základňu afganskej armády v provincii Helmand americké obrnené vozidlá. "Aké závery možno vyvodiť na základe týchto informácií pomocou logiky CNN?" pýtalo sa ruské ministerstvo a konštatovalo, že "v súčasnosti ani afganské úrady, ani velenie kontingentov USA a NATO v Afganistane neposkytli dôkazy potvrdzujúce tieto špekulácie".

"Opäť zdôrazňujeme: Rusko nepodporuje hnutie Taliban a kontakty s Talibanom sa udržiavajú výhradne s cieľom zaistiť bezpečnosť ruských občanov v Afganistane a s cieľom motivovať túto skupinu, aby sa pripojila k procesu národného zmierenia," dodalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.
Američania už v apríli tvrdili, že Rusko poskytuje zbrane Talibanu.

Povedal to aj hlavný americký veliteľ v Afganistane generál John Nicholson, hoci podrobnosti neposkytol. Nemenovaný predstaviteľ americkej armády, odvolávajúc sa na spravodajské informácie, novinárom povedal, že Rusko dodáva Talibanu guľomety a iné stredne ťažké zbrane. Taliban podľa neho používa tieto zbrane v provinciách Helmand, Kandahár, Uruzgán.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.