Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2017, 14:21

Jiří Pehe: Babiš využije, keď sa k nemu postavia ako na Slovensku k Ficovi

V HNtelevízii si pozrite rozhovor s českým politológom Jiřím Pehem.

Útok Andreja Babiša a jeho hnutia ANO na tradičné strany bol dokonaný, konštatuje pre HNtelevíziu o voľbách u našich západných susedov český politológ Jiří Pehe. V roku 2013 na to doplatili pravicové strany, v posledných voľbách ľavicové, vysvetľuje.

Hoci hnutie ANO voľby vyhralo suverénne, Babiš bude mať skladanie vlády zložité a je možné, že sa premiérom ani nestane. Hlavným dôvodom je, že čelí trestnému stíhaniu kvôli kauze Bocianie hniezdo, kvôli čomu spoluprácu s ANO ostatné strany odmietajú.

​​"Ak bude trvať na tom, že chce byť predsedom vlády, tak nakoniec možno jediné riešenie, ktoré bude nejakým spôsobom schodné, bude menšinová vláda ANO," myslí si Pehe.

Ak protibabišovská koalícia ostatných strán bude pevná, tak je možné, že nakoniec Andrej Babiš zmení svoj názor. V tom prípade by podľa Peheho "mal svoju vládu s tým, že by ju de facto kontroloval a nebol by predsedom vlády. To by preňho bola druhá najlepšia možnosť."

Ak sa však u jednej či dvoch z tých strán prejavia známky "slabosti" a začnú sa "oháňať tými argumentmi, ktoré sme počuli práve na Slovensku vo vzťahu k Robertovi Ficovi" o potrebe stabilnej vlády, Babiš to využije, tvrdí český politológ.

"Myslím si, že to bude v najbližších dňoch a možno týždňoch skôr vojna nervov a podľa toho, kto dlhšie vydrží, tak podľa toho tiež budeme mať vládu," uzavrel Pehe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.