13.11.2017, 07:11 Aktualizované dňa 14.11.2017 o 13:52

Ničivé zemetrasenie zasiahlo iracko-iránske pohraničie. Zahynulo vyše 530 ľudí

Americká geologická služba stanovila magnitúdu zemetrasenia na 7,3.

Ničivé zemetrasenie zasiahlo iracko-iránske pohraničie. Zahynulo vyše 530 ľudí
Zdroj: Reuters

Na vyše 530 sa zvýšil počet obetí nedeľňajšieho zemetrasenia v iracko-iránskom pohraničí. Takmer všetky obete sú z Iránu, informovala v pondelok iránska televízia Press TV.
      

Na približne 530 mŕtvych a 7460 zranených sa v utorok zvýšil počet obetí nedeľňajšieho zemetrasenia v iracko-iránskom pohraničí. Oznámila to agentúra AP s odvolaním sa na iránske štátne médiá. 

Najviac obetí je v západoiránskej provincii Kermánšáh obývanej prevažne kurdským obyvateľstvom, ktorá leží v pohorí Zagros oddeľujúcom Irán a Irak.

​Zemetrasenie o sile 7,3 stupňa malo epicentrum asi 32 kilometrov od irackého mesta Halabdža, blízko hraníc s Iránom. 

V dobrovoľnom registračnom formulári Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR nie sú registrovaní Slováci, ktorí by sa nachádzali v zemetrasením postihnutom iracko-iránskom pohraničí. Taktiež zastupiteľský úrad SR v Teheráne nedisponuje informáciami o pohybe Slovákov v tejto zóne. TASR o tom informoval riaditeľ tlačového odboru rezortu diplomacie SR Igor Skoček. 

"V Iráne máme v súčasnosti registrovaných šesť turistov, ktorí sa pohybujú na klasických trasách mimo túto nebezpečnú oblasť. Vzhľadom na tieto skutočnosti, rezort diplomacie nevydáva špeciálne cestovné odporúčanie, situáciu však pozorne monitorujeme," konštatoval Skoček. 

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke 23,2 kilometra, zhruba 32 kilometrov južne od irackého mesta Halabdža. Miesto je vzdialené približne 200 kilometrov severovýchodne od Bagdadu a 400 kilometrov západne od Teheránu.

Otrasy, ktoré boli podľa agentúry AP cítiť až na pobrežie Stredozemného mora, postihli najviac západoiranskú provinciu Kermánšáh, najmä mesto Sarpol Zaháb. Tam bola veľmi poničená jediná nemocnica v meste, armáda tak na mieste zriadila poľné nemocnice.

Otrasy postihli aj veľkú časť Iraku, vrátane hlavného mesta Bagdad, kde mali silu 6,5 stupňa. Najväčšie škody zemetrasenie napáchalo v irackom Kurdistane, odkiaľ pochádzali všetky obete na životoch.

Irán sa nachádza nad niekoľkými líniami seizmických zlomov, zemetrasenia sú tam preto časté. Posledné otrasy s väčším počtom obetí postihli Irán v auguste 2012, na severozápade krajiny pri ňom vtedy zomrelo 310 ľudí.

Najhoršie zemetrasenie v tomto tisícročí postihlo Irán v roku 2003, kedy na juhu zahynulo asi 26-tisíc ľudí a historické mesto Bam bolo zrovnané so zemou. Najviac obetí v novodobých dejinách Iráne si vyžiadalo zemetrasenie z júna 1990, kedy otrasy so silou 7,3 stupňa postihli severozápad krajiny; vtedy zomrelo 40-tisíc ľudí.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.