13.11.2017, 19:10

Trump chce na poste ministra zdravotníctva bývalého šéfa farmaceutickej firmy

V prípade Alexa Azara hrozí konflikt záujmov.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump nominoval v pondelok bývalého riadiaceho pracovníka farmaceutickej firmy Alexa Azara na post ministra zdravotníctva a ľudských zdrojov. Azara musí potvrdiť Senát, potom môže začať vykonávať funkciu, pripomenula tlačová agentúra DPA.

"S radosťou oznamujem, že som nominoval Alexa Azara na úrad ministra zdravotníctva a ľudských zdrojov. Bude hviezdou lepšej zdravotnej starostlivosti a nižších cien liekov!" oznámil Trump na Twitteri.

Azar (50) bol do januára prezidentom Lilly USA, americkej pobočky farmaceutického gigantu Eli Lilly and Company. Potom založil poradenskú firmu v oblasti farmácie a zdravotného poistenia.

Zdroj: U.S. Department of Health and Human Services/Handout via REUTERS

Za bývalého prezidenta USA Georgea W. Busha pracoval aj ako štátny tajomník a právny zástupca ministerstva zdravotníctva.

Ministerstvo má kľúčovú úlohu pri tvorbe pravidiel pre zdravotnú starostlivosť a pri dohľade nad reformami zavedenými za exprezidenta Baracka Obamu. Takisto schvaľuje lieky pre americký farmaceutický trh a dohliada na vládne programy zdravotnej starostlivosti.

Azar bol kritikom Obamovej zdravotnej reformy, všeobecne známej pod názvom Obamacare, a môže byť obviňovaný z konfliktu záujmov vzhľadom na svoje prepojenie na farmaceutický priemysel.

Azar nahradí v úrade Toma Pricea, ktorý viedol ministerstvo do septembra, ale musel odstúpiť pre škandál s využívaním drahých súkromných charterových letov na pracovné a vládne účely.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.