15.11.2017, 00:00

Francúzovi hrozil pracovný tábor na Sibíri. Z Ruska utekal aj pred psami a snipermi

Francúza pôsobiaceho v Rusku obvinili zo zneužívania vlastnej dcéry.

Francúzovi hrozil pracovný tábor na Sibíri. Z Ruska utekal aj pred psami a snipermi
Zdroj: REUTERS/Stephane Mahe

Ruské úrady ho obvinili z pedofílie a chceli ho zavrieť na 15 rokov v pracovnom tábore na Sibíri. Francúzovi Yoannovi Barbereauovi sa podarilo viac ako rok unikať úradom a nakoniec utiecť z Ruska. Musel sa vyhnúť vlkom, psom i sniperom. Minulý týždeň sa konečne stretol so svojou rodinou vo svojej rodnej krajine.

"Riskoval som svoj život. Na hraniciach boli dve hlavné hrozby. Psy a sniperi. Psy Rusi nemajú preto, aby štekali, ale preto, aby vás zneutralizovali. Inak povedané, ak budú musieť, odtrhnú vám ruku. Ale ďaleko horší boli ruskí sniperi," uviedol Yoann Barbereau, Francúz, ktorý unikol zajatiu na Sibíri a utekal pred ruskými úradmi viac ako rok.

Krivé obvinenia

Barbereau bol riaditeľom francúzskeho centra v ruskom Irkutsku. Jeho príbeh začal na konci januára, kedy ho vraj unieslo a zbilo desať mužov. Vo februári 2015 bol potom predvolaný na políciu, kde ho vyšetrovatelia obvinili z navštevovania pornografických a pedofilných stránok a zneužívania jeho dcéry Heloise. Barbereau také obvinenia poprel a tvrdil, že mu niekto nabúral počítač a vytvoril tak kompromitujúce materiály na jeho osobu.

Strávil 71 dní vo väzbe a niekoľko mesiacov na psychiatrii. Tam jednému z novinárov povedal, že bol donútený dať úplatok takmer milión rubľov, aby mu niekto nevpichol jedovatú látku miesto lieku. Do začiatku procesu ostávalo ešte niekoľko mesiacov. Tie strávil Francúz v domácom väzení so sledovacím zariadením na členku.

15 rokov na Sibíri

S prípravou obhajoby mu pomáhala jeho žena. V auguste minulého roka začal proces za zatvorenými dverami a Barbereauovi hrozilo, že bude odsúdený na 15 rokov väzenia v pracovných táboroch na Sibíri.

"Vtedy som si uvedomil, že ide naozaj do tuhého a musím s tým niečo urobiť," uviedol Barbereau pre denník Le Parisien. Po odložení rokovaní sa rozhodol, že utečie.

Telefón poslal do Mongolska, sám cestoval do Moskvy

Zariadenie, ktoré mal pripútané k členku vraj obalil alobalom, aby nemohlo vysielať jeho polohu, a nastúpil do autobusu smerom do Mongolska. To len preto, aby z neho opäť vystúpil a zanechal za sebou svoj mobilný telefón, ktorý by mohla polícia sledovať. O niekoľko dní neskôr zistil, že jeho telefón nakoniec skončil v Ulanbátare.

Francúzova žena a dcéra odleteli do Londýna. Barbereau sa medzitým podľa svojich slov za použitia falošnej identity odobral do Moskvy, kde sa skryl na francúzskej ambasáde. Cestoval vďaka aplikácii Blabla car, ktorá umožňuje spolujazdu v aute v ďalšími ľuďmi.

Na ambasáde sa pomoci nedočkal

Veľvyslanec mu vraj ale vrelé privítanie nenachystal. Schovať Barbereaua vraj bolo príliš riskantné a mohlo to ovplyvniť vzájomné vzťahy s Ruskom. Na Francúza bol navyše vydaný aj medzinárodný zatykač. Na veľvyslanectve strávil rok a bol v kontakte s minimom ľudí. Hoci ho dlho ambasádor presviedčal, že na jeho prípade sa pracuje, nemal Francúz pocit, že by sa jeho záležitosť pohla akýmkoľvek smerom.

Pripravil sa teda na odchod z ambasády a ďalšiu cestu cez Rusko. Tentoraz však chcel utiecť z krajiny. Zapamätal si satelitné mapy hraničnej oblasti a bez toho, aby o svojom odchode informoval svoje okolie, opustil ambasádu.

V lese s vlkmi

So sebou mal vraj len batoh s pár osobnými vecami, baterku, telefón, vreckový nôž a kliešte. Cez hranice sa chcel dostať za pomoci ruského priateľa, ktorý ho mal previesť za Západ.

"Nebál som sa, bol som až príliš sústredený na to, aby som sa nestratil," povedal novinárom Barbereau. Strávil desať hodín v hustom lese, kde sa stretol aj s vlkmi. Najdesivejšia časť ho však ešte len čakala na hraniciach, kde boli psy a sniperi.

Po vyše roku s rodinou

Nakoniec sa mu podarilo prejsť hranice do jedného z pobaltských štátov. Vyčerpaný prišiel k hraničnej hliadke za hranicami a požiadal ju, aby ho odviezla. Po niekoľkých dňoch spravodajského výsluchu mu bolo umožnené vrátiť sa do Francúzska, kde sa minulý týždeň po viac ako roku konečne stretol so svojou rodinou.

Najviac zarážajúce pre neho bolo, že francúzska vláda nebola schopná vyjednať s Rusmi jeho prepustenie. Teraz po francúzskych úradoch žiada, aby ho omilostil.

"Francúzska diplomacia priznala, že zlyhala pri ochrane a má v pláne kompenzovať Yoanna za to, čím si prešiel," uviedol počas tlačovej konferencie Barbereauov advokát Olivier Arnaud.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.