16.11.2017, 14:24

Europoslanci prehlasovali aj Slovákov. Začnú sa rokovania o rozdelení migrantov

Poslanci presadzujú, že členské štáty prvého vstupu, čiže krajiny, cez ktoré sa utečenci prvýkrát dostanú do EÚ, by už nemali byť automaticky zodpovedné za spracovanie azylových žiadostí.

Europoslanci prehlasovali aj Slovákov. Začnú sa rokovania o rozdelení migrantov
Zdroj: Reuters

Poslanci Európskeho parlamentu schválili vo štvrtok mandát pre rokovací tím EP na začatie rokovaní s ministrami členských štátov o reforme dublinských pravidiel a spravodlivom rozdelení žiadateľov o azyl medzi členské štáty. Mandát sa podarilo schváliť aj napriek odmietavému postoju mnohých poslancov z krajín strednej a východnej Európy vrátane Slovenska.

Hlasovanie v pléne EP potvrdilo, že 390 europoslancov bolo za, 175 proti a 44 sa zdržali hlasovania. Našiel sa však dostatočný počet hlasov a bol odobrený rokovací mandát EP, ktorý pripravili Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE).

K samotným rokovaniam o reforme dublinského azylového systému však dôjde, až keď Rada EÚ schváli vlastnú vyjednávaciu pozíciu.

Navrhované zmeny tzv. dublinských pravidiel by mali odstrániť existujúce nedostatky azylového systému EÚ a zaistiť, aby sa každý členský štát spravodlivo podieľal na spracúvaní žiadostí o udelenie azylu.

Poslanci presadzujú, že členské štáty prvého vstupu, čiže krajiny, cez ktoré sa utečenci prvýkrát dostanú do EÚ, by už nemali byť automaticky zodpovedné za spracovanie azylových žiadostí. Žiadatelia o azyl by mali byť urýchlene premiestnení do jedného z členských štátov Únie na základe pevného distribučného kľúča.

Tie členské štáty, ktoré nebudú rešpektovať nové pravidlá a neprijmú časť azylantov za účelom spracovania ich žiadosti, by podľa europoslancov mali čeliť sankciám v podobe obmedzenia prístupu k fondom EÚ.

Hlavná vyjednávačka EP pre reformu dublinského systému, švédska liberálna poslankyňa Cecilia Wikströmová, vyzvala Radu EÚ, aby sa ministri členských krajín čo najskôr dohodli na prijatí spoločnej pozície a aby sa mohol začať tzv. trialóg - trojstranné rokovania medzi europarlamentom, Radou a Európskou komisiou.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.