Miloš Zeman a Vladimir PutinTASR/AP
StoryEditor

Zeman začne návštevu Ruska stretnutím s Putinom

21.11.2017, 06:13
Autor:
TASRTASR
V Moskve čaká Zemana v stredu podľa oficiálneho programu zverejneného na stránke Hrad.cz schôdzka s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom.

Český prezident Miloš Zeman sa v utorok v čiernomorskom letovisku Soči stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Rokovania, ktoré začnú oficiálny program päťdňovej Zemanovej štátnej návštevy v Rusku, sa uskutočnia v Putinovej rezidencii Bočarov Ručej, uviedol portál Novinky.cz.

V Moskve čaká Zemana v stredu podľa oficiálneho programu zverejneného na stránke Hrad.cz schôdzka s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom.

Vo štvrtok má na programe otvorenie výstavy pokladov Pražského hradu, ruským veteránom druhej svetovej vojny udelí české vyznamenania.

V Jekaterinburgu si Zeman v piatok prevezme čestný doktorát Uralskej federálnej univerzity, uctí si pamiatku československých legionárov a prezrie si montážnu halu v továrni na kompletizáciu lietadiel L-410.

Český prezident odletel do Ruska už v pondelok. O deň neskôr ho podľa Rádiožurnálu Českého rozhlasu bude nasledovať aj podnikateľská misia, na ktorej sa zúčastní takmer 130 ľudí a je najväčšia v dejinách Českej republiky.

Hrad kvôli nej vypraví až tri lietadlá. Počas trojdňovej cesty majú podnikatelia podpísať kontrakty a memorandá s ruskými podnikmi za desiatky miliárd korún.

Podpisovať sa budú, ako je obvyklé, zmluvy a memorandá, ktoré sú predrokované väčšinou dlho dopredu a podpis prezidenta je viac-menej symbolický. Podľa neoficiálnych informácií, ktoré má Rádiožurnál k dispozícii, sa tak od Zemanovej cesty nič prelomové neočakáva.

Na zozname podnikateľov sú však aj zaujímavé mená. Podľa časti zoznamu, ktorý má Rádiožurnál k dispozícii, na podnikateľských fórach budú majitelia alebo manažéri klasických obrov, ako sú Škoda Auto či finančnej skupiny PPF, respektíve jej realitné ruské dcéry. Chýbať ale nebudú ani zástupcovia menších priemyselných a obchodných firiem, hotelov, kúpeľníctva, no aj niekoľkých právnych kancelárií zameraných na ruskú klientelu.

K najznámejším menám patrí Alena Vitásková, donedávna šéfka Energetického regulačného úradu, ktorá predtým sama podnikala v plynárenstve. Keďže má Vitásková na prácu v energetike ročné moratórium, do Ruska ide ako zakladateľka vlastného inštitútu, ktorý sa má zaoberať ochranou ľudských práv.

V podnikateľskej delegácii je zastúpená aj firma Sigma, ktorá prispela na Zemanovu predchádzajúcu prezidentskú kampaň a podporila niekoľkokrát aj Stranu práv občanov (SPO), do marca 2014 nesúcu meno Zemanovci, ktorou je prezident stále čestným predsedom. Jej členom je i podpredseda SPO Zdeněk Zbytek, ktorý kedysi zoznámil Zemana s Putinovým dôverníkom Vladimirom Jakuninom.

01 - Modified: 2023-01-31 12:34:08 - Feat.: - Title: Ako suverénny štát sa sami rozhodujeme, s kým si zavoláme, reaguje Česko na Čínu po telefonáte na Taiwan 02 - Modified: 2023-01-31 09:40:13 - Feat.: - Title: Česká ekonomika v štvrtom štvrťroku klesla, už druhý kvartál po sebe 03 - Modified: 2023-01-30 13:55:33 - Feat.: - Title: Český prezident Pavel telefonoval s taiwanskou prezidentkou, ozvala sa Čína 04 - Modified: 2023-01-30 12:50:20 - Feat.: - Title: Neutrálne Srbsko by mohlo byť mediátorom medzi Ukrajinou a Ruskom, povedal Zeman 05 - Modified: 2023-01-30 09:26:43 - Feat.: - Title: Príbeh, ktorý urobil z nového českého prezidenta armádnu legendu. Z vojnovej zóny sa mu podarilo zachrániť 53 vojakov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. február 2023 10:26