Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2017, 07:44

Washington potvrdil, že USA prestanú vyzbrojovať sýrskych Kurdov

Turecká vláda už predtým uviedla, že Spojené štáty nebudú naďalej dodávať zbrane kurdským Oddielom ľudovej sebaobrany (YPG) v Sýrii.

Washington potvrdil, že USA prestanú vyzbrojovať sýrskych Kurdov
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump informoval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že Washington uskutoční zmeny vo vojenskej podpore pre svojich spojencov v Sýrii. Oznámil to v piatok Biely dom.

Turecká vláda už predtým uviedla, že Spojené štáty nebudú naďalej dodávať zbrane kurdským Oddielom ľudovej sebaobrany (YPG) v Sýrii. Takýto krok určite poteší Turecko, no sklame sýrskych Kurdov, ktorí zviedli veľkú časť bojov proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), píše agentúra AP.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu po telefonickom rozhovore prezidentov USA a Turecka povedal: "Pán Trump jednoznačne vyhlásil, že vydal jasné pokyny a YPG už nebudú dostávať zbrane a že tento nezmysel mal byť ukončený už dávno."

Biely dom rozhodnutie potvrdil v oznámení o telefonáte lídrov, podľa ktorého Trump informoval tureckú stranu o "nadchádzajúcich úpravách vojenskej podpory poskytovanej našim partnerom v teréne v Sýrii".

Vyhlásenie Bieleho domu konštatuje, že takýto krok je "v súlade s doterajšou politikou" Washingtonu, pričom poukazuje na nedávne opätovné dobytie mesta Rakka, metropoly samozvaného kalifátu IS. Trumpova vláda v máji oznámila, že začne vyzbrojovať Kurdov pred vtedy očakávanou ofenzívou na Rakku.

"Postupujeme k stabilizačnej fáze s cieľom zaistiť, že sa IS nebude môcť vrátiť," dodal Biely dom.

Rozhodnutie Trumpa by mohlo prispieť k zlepšeniu vzťahov medzi USA a Tureckom, spojencami v NATO, ktorí sa dostali do ostrých rozporov ohľadom vedenia bojov proti IS.

Oddiely YPG sú hlavnými spojencami medzinárodnej koalície pod vedením USA, bojujúcej v Sýrii proti džihádistom z IS. Kurdské zložky majú taktiež dobre vybudované vzťahy s Ruskom. Ankara však YPG označuje za teroristickú organizáciu vzhľadom na ich spojenie s kurdskými povstalcami v Turecku.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.