Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2017, 14:04

Únia vidí v otázke Jeruzalema jediné východisko. Trumpa kritizuje

Jeruzalem by mal byť hlavným mestom Izraela aj Palestíny.

Únia vidí v otázke Jeruzalema jediné východisko. Trumpa kritizuje
Zdroj: AP Photo/Aung Shine Oo

Jeruzalem musí byť hlavným mestom Izraela aj Palestíny. V reakcii na stredajšie oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzaleme to dnes povedala šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová. Británia od Trumpa čaká oznámenie o tom, ako chce riešiť blízkovýchodné problémy.

"Európska únia zastáva jasný a jednotný názor. Myslíme si, že jediné realistické riešenie konfliktu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi má byť založené na dohode o dvoch štátoch, pričom Jeruzalem bude hlavným mestom oboch," vyhlásila Mogheriniová.

Podľa nej Trump svojím oznámením vyvolal znepokojenie. "Je dôležité, aby prezident Trump vo svojich prejavoch povedal, že je potrebné zachovať status quo svätých miest. Stupňovanie napätia v ich okolí by bolo to najhoršie, čo by sa mohlo stať," uviedla Mogheriniová.

Oznámila tiež, že sa v piatok stretne s jordánskym ministrom zahraničia Ajmanom Safadím.

Britský minister zahraničia Boris Johnson k Trumpovmu vyhláseniu poznamenal, že nebolo prospešné. Podľa Johnsona by bol svet rád, keby sa Trump vyslovil vážne k téme, akým spôsobom by sa mali riešiť blízkovýchodné problémy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.