Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2004, 00:00

Podľa odhadov vyhral Juščenko

Ekonóm Juščenko získal podľa odhadov uvádzaných agentúrou Reuters 54 percent hlasov, podľa AFP a AP až 58 percent, zatiaľ čo proruský kandidát Viktor Janukovyč dostal len 42 percent hlasov voličov.

Včerajšie prezidentské voľby na Ukrajine podľa prvých prieskumov vyhral opozičný kandidát Viktor Juščenko. Volebné miestnosti sa uzavreli o 19.00 hod. SEČ a o prvých odhadoch informovali zahraničné agentúry. Ekonóm Juščenko získal podľa odhadov uvádzaných agentúrou Reuters 54 percent hlasov, podľa AFP a AP až 58 percent, zatiaľ čo proruský kandidát Viktor Janukovyč dostal len 42 percent hlasov voličov. Odhady volebných výsledkov organizoval Medzinárodný inštitút pre sociológiu v Kyjeve a Razumkovo centrum, ktoré do neho zapojili 30 000 voličov zo 460 volebných miestností.
V priebehu včerajšieho dňa sa pritom množili informácie o manipulácii pri ukrajinských prezidentských voľbách. Štáb opozičného kandidáta Viktora Juščenka, ktorý tesne vyhral prvé kolo hlasovania, priebežne zverejňuje správy o porušovaní volebného zákona, ale tiež informácie o násilnostiach. Už dopoludnia ústredná volebná komisia oznámila, že v jednej z volebných miestností v Čerkaskej oblasti východne od Kyjeva bol úderom do hlavy zabitý policajt - prokuratúra v tomto obvode prerušila hlasovanie a začala vyšetrovanie prípadu.
V Luhansku na východe krajiny údajne niekoľko autobusov prevážalo ľudí medzi volebnými miestnosťami, kde opakovane hlasovali pre vládneho kandidáta Viktora Janukovyča. Z Donecka hlásili únos dvoch aktivistov Juščenkovej strany.
Naopak, ľudia súčasného premiéra Viktora Janukovyča obviňujú opozíciu z prípravy štátneho prevratu. Médiá včera dostali kópie údajného "mobilizačného plánu", ktorý to má dokazovať. "Jeho realizácia môže uvrhnúť štát do chaosu," povedal novinárom Janukovyčov splnomocnenec Stepan Gavriš.
O incidentoch informujú aj oficiálne miesta. Volebné štáby oboch kandidátov stále tvrdia, že súperiaci aktivisti aj včera v rozpore so zákonom pokračujú v agitácii. Podľa Martina Dvořáka z Česka, ktorý sa na voľbách zúčastňuje ako medzinárodný pozorovateľ OBSE, sú väčšinou členovia volebných komisií dobre informovaní o tom, kedy k nim pozorovatelia prídu. "Ako sme čakali, predchádzajú nás zrejme telefonáty, takže nás čakajú takmer vo dverách uvítacie výbory," povedal Dvořák.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.