Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2021, 18:19

Francúzsko už nebude testovať zadarmo. Chce motivovať k očkovaniu

V lekárňach budú za antigénny test platiť v priemere 22 eur, PCR testy stoja približne 44 eur.

Francúzsko už nebude testovať zadarmo. Chce motivovať k očkovaniu
Zdroj: Reuters

Francúzsko odo dneška neponúka bezplatné testy na koronavírus ľuďom, ktorí nie sú očkovaní proti covidu-19. Bude však existovať niekoľko výnimiek, a tak sa plateniu vyhnúť napríklad ľudia, ktorí zo zdravotných dôvodov nemôžu byť vakcinovaní, alebo tí, ktorým test nariadil lekár či hygiena kvôli kontaktu s nakazeným. Rozhodnutie vlády má k očkovaniu motivovať ľudí, ktorí sa doteraz vakcíne vyhýbali, napísala agentúra AFP.

Vo Francúzsku potrebujú pravidelné testy na koronavírus tí, ktorí si chcú užívať spoločenského života a nemôžu sa preukázať dokladom o očkovaní alebo prekonaní choroby covid-19. Covidové pasy sa musia predkladať napríklad pri návšteve reštaurácií, kín či plaveckých bazénov a nutné sú aj pre cesty diaľkovými spojmi.

Podľa vlády už očkovacia kampaň pokročila natoľko, že všetci už dostali možnosť nechať si aplikovať vakcínu. Tí, ktorí ju nechcú, už testy zadarmo mať nebudú. V lekárňach budú za antigénny test platiť v priemere 22 eur, PCR testy stoja približne 44 eur.

Neočkovaných alebo len čiastočne očkovaných je v 68 miliónovom Francúzsku skoro sedem miliónov dospelých.

"Platenie je samozrejme trochu otrava, ale jednoducho sme sa rozhodli neočkovať," povedal agentúre AFP v Rennes 52-ročný Frédéric Gérard.

Peniaze nie sú motiváciou pre očkovanie ani pre 39-ročného manažéra Vincenta z Alsaska, ktorý čaká na schválenie vakcíny od firmy Novavax. "Samozrejme je tu povinnosť testovať sa každé tri dni, ale to, že je potrebné zaplatiť, jednoducho patrí k pravidlám hry," povedal.

Francúzske médiá píšu, že záujem o testy dnes značne opadol. Vo štvrtok, kedy boli testy naposledy zadarmo, sa ešte v lekárňach tvorili fronty. "Dnes je ľudí znateľne menej," povedala AFP parížska lekárnička Evelyne Bismuthová.

Spoplatnenie testov na koronavírus pre neočkovaných zaviedol alebo zvažuje rad krajín. Bezplatné testy pre neočkovaných skončili v polovici septembra napríklad v Grécku.

Od pondelka si rýchlotesty na koronavírus musia hradiť tiež neočkovaní Nemci. Testy sú spoplatnené aj na Slovensku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.