Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2021, 07:17 Aktualizované dňa 20.10.2021 o 09:49

V centre Damasku vybuchol armádny autobus, hlásia 14 obetí

V autobuse explodovali dve nálože, keď prechádzal most.

V centre Damasku vybuchol armádny autobus, hlásia 14 obetí
Zdroj: Reuters

V centre Damašku dnes v rannej špičke explózie úplne zničila autobus sýrskej armády. Zomrelo 14 ľudí a niekoľko ďalších bolo zranených. Podľa sýrskej televízie patria obete k armáde, v autobuse boli vojaci. Sýrski predstavitelia hovoria o teroristickom útoku. Sýrska armáda dnes útočila v Idlibe na severozápade krajiny a zabila tam podľa záchranárov citovaných agentúrou Reuters najmenej 11 civilistov.

Na televíznych záberoch zachytávajúcich útok v Damašku bola vidieť obhorená kostra autobusu. K akcii sa zatiaľ nikto neprihlásil. Prvé správy hovorili o 13 mŕtvych a troch zranených. Policajný veliteľ Husajn Džumaa spresnil, že jeden človek zraneniam podľahol neskôr, takže sa počet mŕtvych zvýšil na 14.

Podľa stanice Al-Džazíra vybuchli dve nálože vo chvíli, kedy ľudia mierili do práce a deti do škôl, tretí bombu armádni pyrotechnici zneškodnili. Autobus bol v tej chvíli pri moste Hafiz Asada.

Nachádzal sa pod ním na mieste, kam sa schádzajú autobusy a odtiaľ potom odchádzajú do rôznych štvrtí. Podobné útoky v Damasku v posledných rokoch nie sú obvyklé od doby, kedy vláda dobyla všetky predmestia metropoly ovládané predtým povstalcami.

Posledný ničivý útok zažila sýrska metropola v marci 2017, kedy pri atentáte spáchanom organizáciou Islamský štát (IS) prišlo o život 30 ľudí. IS, ktorého ľudia teraz operujú v menších skupinách, tento rok spáchal na východe Sýrie niekoľko útokov na armádne vozidlá.

Teroristické útoky sú v Sýrii občas hlásené aj zo severu krajiny, z oblastí, ktoré ešte armáda nemá pod kontrolou. Jednou z nich je severozápadná provincia Idlib.

Tam dnes pri bombardovaní, ktoré podnikla sýrska armáda, zahynulo podľa svedkov 11 civilistov, uvádza Reuters. Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) má informácie o ôsmich mŕtvych, z ktorých najmenej piati boli civilisti.

Armáda útočila na mesto Ari a zasiahla rušnú štvrť. Podľa SOHR sú medzi mŕtvymi dve deti. Vojna v Sýrii začala v roku 2011, vyžiadala si takmer takmer pol milióna obetí a milióny ľudí vyhnala z krajiny. Dnešný útok v Damašku podľa Al-Džazíry spochybňuje tvrdenie sýrskej vlády, podľa ktorej už vojna skončila a nastáva stabilita, ktorá umožňuje začať s rekonštrukciou a investičnými projektmi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.