StoryEditor

Izrael vysadil vojakov v Libanone, prímerie trvá

21.08.2006, 00:00
Prímerie v Libanone prežilo prvú ťažkú skúšku. Elitná jednotka izraelskej armády v sobotu zaútočila na baštu extrémistického hnutia Hizballáh neďaleko hraníc so Sýriou. Cieľom operácie bolo prerušiť dodávky zbraní pre bojovníkov Hizballáhu. Libanonská vláda Izrael obvinila z porušenia prímeria, zároveň ale varovala pred odvetnými akciami.

Prímerie v Libanone prežilo prvú ťažkú skúšku. Elitná jednotka izraelskej armády v sobotu zaútočila na baštu extrémistického hnutia Hizballáh neďaleko hraníc so Sýriou. Cieľom operácie bolo prerušiť dodávky zbraní pre bojovníkov Hizballáhu. Napriek obvineniam z Libanonu, že Izrael svojím útokom porušil prímerie, žiadne odvetné akcie Hizballáh zatiaľ nepodnikol.
Pri izraelskom útoku zomrel jeden vojak a traja bojovníci Hizballáhu. Izrael akciu obhajoval svojím právom brániť sa, ktoré je zakotvené aj v rezolúcii Organizácie Spojených národov o ukončení bojov v Libanone. No libanonský premiér Fuád Siniora označil akciu Izraela za "jednoznačné porušenie ukončenia nepriateľských akcií, ktoré žiada rezolúcia OSN". Izraelská vláda tvrdí, že prímerie porušilo ako prvé šíitské militantné hnutie, keď cez sýrsko-libanonské hranice pašovalo zbrane.
Libanonská vláda varovala pred odvetnými akciami proti Izraelu. Tie by židovskému štátu údajne len poskytli zámienku na ďalší útok. "Streľba rakiet z Libanonu by Izraelu len pomohla," vyhlásil libanonský minister obrany Elias Murr. "Armáda bude takéto otázky riešiť veľmi tvrdo," varoval pred porušením prímeria na libanonskej strane. Zároveň však odmietol obvinenia, že libanonská vláda nerobí nič proti pašovaniu zbraní.

Nemci chytili libanonského teroristu
Nemecká polícia zatkla jedného z dvoch teroristov, ktorý 31. júla chceli odpáliť v dvoch vlakoch smerujúcich z Kolína bomby v kufroch. Youssef Mohamad E., 22-ročný Libanončan, chcel podľa informácií polície v nasledujúcich dňoch ujsť z Nemecka. Po jeho komplicovi stále pátrajú, obaja sú údajne súčasťou väčšej teroristickej skupiny. Youssef študoval v severonemeckom meste Kiel. Podľa jeho spolubývajúcich z internátu bol "priateľský, slušný a nenápadný", ale aj veľmi pobožný. Modliť sa chodil päťkrát denne a v izbe mal plagát mešity v Hamburgu, ktorá je centrom prívržencov šíitského extrémistického hnutia Hizballáh v Nemecku. Youssef je síce sunnit, no sympatie k boju Hizballáhu s Izraelom sa v jeho prípade dajú vysvetliť. Izraelská armáda počas operácie v Libanone zabila jeho brata.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. august 2022 08:25