StoryEditor

Únia chce preveriť správy o tajných väzeniach

Európska komisia sa chystá preveriť správy o údajnej existencii tajných väzníc CIA vo východnej Európe, uviedol jej hovorca Friso Roscam Abbing. Ak by sa potvrdilo, že takéto zariadenia existujú, mohlo by to podľa neho byť v rozpore s dohodami o ochrane ľudských práv.

Európska komisia sa chystá preveriť správy o údajnej existencii tajných väzníc CIA vo východnej Európe, uviedol jej hovorca Friso Roscam Abbing. Ak by sa potvrdilo, že takéto zariadenia existujú, mohlo by to podľa neho byť v rozpore s dohodami o ochrane ľudských práv. "Musíme zistiť, o čo ide a čo sa deje. Všetci sme o tom počuli a čítali tie správy, musíme sa teda pozrieť, či sa to potvrdí," povedal Abbing novinárom. Zdôraznil, že zatiaľ takéto informácie vyšli len z jedného zdroja, a to od americkej mimovládnej organizácie Human Rights Watch (HRW).
"Nezdá sa mi, že by tajné väznice boli kompatibilné s Európskou chartou ľudských práv, ktorá definuje občianske a ľudské slobody dosť jasne," povedal hovorca. Pripustil, že existencia takýchto zariadení by bola v rozpore aj s kodanskými kritériami, podľa ktorých únia posudzuje politickú pripravenosť kandidátskych krajín na začatie rokovaní o vstupe.
Európska komisia a európski diplomati pritom v stredu odmietli komentovať tieto informácie. "Je to medzi Spojenými štátmi a danými krajinami," odkázala hovorkyňa komisie. Hovorca vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku Javiera Solanu naznačil, že "to nemá nič spoločné s Európskou úniou".

Tajné väzenia v Poľsku a Rumunsku?
Podľa washingtonského riaditeľa HRW Toma Malinowského, ktoré citovali Financial Times, je "vysoká pravdepodobnosť, že takéto zariadenia sú prinajmenšom v Poľsku a Rumunsku". Podľa HRW vážne dôkazy vrátane letových záznamov lietadiel CIA prepravujúcich zajatcov z Afganistanu poukazujú na to, že Poľsko a Rumunsko patrili ku krajinám, ktoré povolili CIA mať na svojej pôde tajné väzenia. Podľa záznamov Boeing 737 lietal z Afganistanu do východnej Európy a krajín na Blízkom východe. V septembri 2003 pristálo jedno lietadlo v Poľsku a nasledujúci deň v Rumunsku.
O týchto zariadeniach informoval v stredu americký denník Washington Post. Systém utajených väzníc, ktorý CIA zriadila v roku 2002 a 2003, údajne zahŕňa zariadenia v ôsmich krajinách vrátane niekoľkých vo východnej Európe. Denník neuviedol, o ktoré východoeurópske krajiny ide údajne na želanie amerických predstaviteľov. Poľskí aj rumunskí predstavitelia existenciu tajných väzení na ich území popierajú.
Poľsko je členom únie a Rumunsko by sa členom malo stať 1. januára 2007. Ak by sa potvrdilo, že na svojom území americké väznice majú, mohlo by to skomplikovať poľské postavenie v EÚ aj vstup Rumunska. Hovorca komisie Abbing dodal, že členské krajiny môžu v tejto oblasti uzatvárať so Spojenými štátmi bilaterálne dohody. Komisia má priamu právomoc len tam, kde dochádza k prípadnému porušeniu národných predpisov plynúcich z európskeho práva. Členské a kandidátske krajiny sú však povinné dodržiavať všeobecné pravidlá ochrany ľudských práv zakotvených v medzinárodných zmluvách. "Nie je zatiaľ nevyhnutné, aby komisár (Franco) Frattini volal ministrom vnútra niektorých krajín. O ďalších krokoch rozhodneme po previerke," povedal Abbing.

Žiadosť Červeného kríža
Medzinárodný výbor Červeného kríža včera požiadal Spojené štáty, aby mu potvrdili správu, že má tajné internačné stredisko pre významných členov Al-Kajdy vo východnej Európe. A pokiaľ toto stredisko existuje, aby mu umožnili navštíviť zadržiavané osoby. "Požiadali sme americké úrady, aby nás informovali o zadržiavaní týchto osôb a umožnili delegácii Červeného kríža navštíviť osoby držané v tajných väzniciach," povedala hovorkyňa Antonella Notariová.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
13. august 2022 13:07