StoryEditor

ODS neverí na uhorkovú sezónu

29.06.2005, 00:00
V lete sa veľa významného nedeje, všetci sú na dovolenke vrátane politikov. Tým, ktorí nie sú, sa zasa neoplatí vyvíjať priveľkú aktivitu, keď noviny v júli a v auguste takmer nikto nečíta. Toto rokmi overené pravidlo sa však rozhodli ignorovať českí občianski demokrati. Práve na sklonku júna rozbiehajú aktívnu časť svojej kampane, ktorá má ODS o rok zabezpečiť víťazstvo vo voľbách.

V lete sa veľa významného nedeje, všetci sú na dovolenke vrátane politikov. Tým, ktorí nie sú, sa zasa neoplatí vyvíjať priveľkú aktivitu, keď noviny v júli a v auguste takmer nikto nečíta.
Toto rokmi overené pravidlo sa však rozhodli ignorovať českí občianski demokrati. Práve na sklonku júna rozbiehajú aktívnu časť svojej kampane, ktorá má ODS o rok zabezpečiť víťazstvo vo voľbách. Väčšie české mestá sa môžu tešiť, že k nim dorazí "komunikačná road show" s impresáriom Mirkom Topolánkom.

Vynútená ofenzíva
Prvý míting ODS sa uskutočnil v pondelok v Plzni. České médiá si všimli, že nešlo o klasický míting, ale skôr o akciu v americkom štýle. V hľadisku sedeli iba významné osobnosti z mesta, od politikov cez podnikateľov až po lekárov. ODS verí, že títo "opinion leaderi" posunú správu o jej Modrej šanci ďalej. Občianski demokrati museli do tejto ofenzívy prejsť po tom, ako sa vládnuca ČSSD spamätala z nedávnej krízy a kabinet nového premiéra Jiřího Paroubka získava späť dôveru voličov.
Podľa denníka MF Dnes sa šéf občianskych demokratov Topolánek na mítingu v Plzni snažil presvedčiť, že daňová reforma ODS nepomôže iba bohatým, ako tvrdia sociálni demokrati. "Pre každého, kto pracuje, bude naša daňová sústava výhodnejšia," sľuboval Topolánek. Trvá pritom na 15-percentnej rovnej dani. ČSSD tento bod Modrej šance kritizovala s tým, že klesnú dane iba pre ľudí s vyššími príjmami. Chudobní totiž platia 15-percentnú daň už dnes. ODS teraz tvrdí, že chudobní nebudú platiť žiadne dane a tým najchudobnejším dokonca bude prispievať štát.
ODS však neprišla s ničím novým, zníženie daní pre najchudobnejších nedávno už odsúhlasila vláda.

Plánujú čistky
Okrem reforiem sľubuje ODS v prípade svojho budúcoročného víťazstva vo voľbách ďalšie veci. Jednou z najzásadnejších majú byť zmeny na vysokých postoch v štátnej správe a štátom vlastnených spoločnostiach. Topolánek otvorene hovorí, že po príchode ODS k moci nastane "noc dlhých nožov". Na muške občianskych demokratov sú napríklad súčasný veľvyslanec pri EÚ Jan Kohout, prezident Českých aerolínií a bývalý minister obrany Jaroslav Tvrdík či Tomáš Kadlec, šéf firmy ČEPRO, ktorá spravuje štátne hmotné rezervy. Denník Lidové noviny pripomenul, že nejde o nič neobvyklé. Každá vláda robí po svojom nástupe k moci čistky v štátnej správe. Ľudia z ČSSD sú na teplých miestach už od roku 1998.

Ambície ČSSD
Zatiaľ čo sa ODS snaží prekaziť sociálnym demokratom návrat na výslnie, ČSSD rieši iné problémy. Hviezda premiéra Paroubka stúpa, čo však so Stanislavom Grossom? Ten musel s hanbou odstúpiť z čela vlády v súvislosti so svojimi nevyjasnenými majetkovými pomermi, zároveň však ostal šéfom strany. V ČSSD silnejú hlasy, ktoré sú za to, aby Gross čím skôr dostal padáka. S takým bremenom sa totiž voľby vyhrať nedajú.
A ambície sociálnych demokratov v tomto smere nie sú malé. "Sociálna demokracia nie je strana, ktorá musí byť za každú cenu v nejakej vládnej koalícii. Viem si predstaviť, že ak nebude volebný výsledok zodpovedajúci, to znamená niekde medzi 25 až 30 percentami, tak ja osobne strane neodporučím, aby išla do nejakej koalície," citoval Paroubka denník Právo. Po tom, ako ČSSD doplatila na spoločnú vládu so stedopravicovými KDU-ČSL a US-DEU, už nemajú sociálni demokrati chuť na ďalšiu koalíciu, v ktorej by nemali neotrasiteľnú pozíciu. Lenže je nepravdepodobné, že by mohli vytvoriť vládu sami. Už teraz sa preto špekuluje, že v budúcej vláde by mohli zasadnúť s komunistami, či dokonca s občianskymi demokratmi. Hoci spoluprácu s KSČM si sociálni demokrati zatiaľ zakazujú, vládnutie s ODS nie je úplne vylúčené. Už si spolu dobre rozumeli v rokoch 1998 -- 2002 v čase tzv. opozičnej zmluvy.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. august 2022 03:41