StoryEditor

Európania sa boja vražedných horúčav

23.06.2005, 00:00
Viaceré európske krajiny zasiahla vlna rekordných horúčav. Preto rastú obavy z podobných následkov ako v roku 2003, keď si horúčavy vyžiadali v Európe asi 30 000 obetí, z toho polovicu iba vo Francúzsku.

Viaceré európske krajiny zasiahla vlna rekordných horúčav. Preto rastú obavy z podobných následkov ako v roku 2003, keď si horúčavy vyžiadali v Európe asi 30 000 obetí, z toho polovicu iba vo Francúzsku.
Vysoké denné teploty a najhoršie sucho za posledných 60 rokov sužujú Portugalsko. Takmer polovica územia krajiny čelí "extrémnemu suchu" a 30 percent "vážnemu suchu", informoval Inštitút vody, ktorý citovala agentúra AFP. Sucho má zásadné dosahy na poľnohospodárstvo - očakávajú sa najnižšie výnosy obilia za posledné desaťročia. Prepad oproti priemeru má byť až 70 percent. Produkcia krmív klesla v niektorých prípadoch až o 90 percent, následkom čoho rastie cena mäsa, uviedla AFP.
Aj v Španielsku zaznamenali od začiatku roku najnižšie zrážky za posledných šesť desaťročí. Zásobné vodné nádrže sú plné len na necelých 55 percent. Na pomoc poľnohospodárom, ktorí už zaznamenali 30-percentné straty, vyčlenila vláda urgentnú pomoc 750 miliónov eur. Zároveň platia striktné obmedzenia pokiaľ ide o zavlažovanie. Sucho postihlo tiež sever Talianska.
Vážne obavy vyvoláva horúce počasie vo Francúzsku, ktoré sa iba ťažko spamätalo z "národnej tragédie" z roku 2003. Vtedy počas leta zahynulo v priebehu troch týždňov asi 15 000 ľudí. Väčšinou išlo o seniorov, ktorí zomreli na dehydratáciu. Odvtedy má Francúzov chrániť pred podobnou katastrofou varovný systém, nad ktorým dohliada priamo premiér a kompetentní ministri.
Preventívny poplach vyhlásili vo viacerých francúzskych regiónoch, najmä v okolí Paríža a na severozápade krajiny. Francúzsko nesužujú len horúčavy a sucho, ale aj vysoké znečistenie ovzdušia vo veľkých aglomeráciách. V 28 regiónoch prijali opatrenia na šetrenie vodou. "Situácia je niekde vážnejšia ako počas rekordného sucha v roku 1976," vyhlásila včera ministerka životného prostredia Nelly Olinová. Dlhotrvajúce sucho spôsobuje veľké problémy poľnohospodárom. Ministerka nevylúčila, že na zavlažovanie začnú vypúšťať zásoby vody z veľkých priehradných nádrží.
Služba Météo France tvrdí, že súčasná vlna horúčav bude "menej vážna ako v roku 2003", odporučila však kompetentným úradom zachovať ostražitosť. Podľa Inštitútu pre dohľad nad zdravím obyvateľstva môže "súčasná vlna horúčav predstavovať pre obyvateľstvo zdravotné riziko". Záchranná služba už zaznamenala niekoľko desiatok prípadov dehydratácie a iných zdravotných problémov v súvislosti s vysokými dennými teplotami.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. august 2022 08:27