StoryEditor

Taktizovanie s vyslovením dôvery

01.07.2005, 00:00
Možno tomuto mužovi dôverovať alebo nie? Zdá sa, že v odpovedi na uvedenú otázku si nie je celkom istý ani sám Gerhard Schröder. Pri dnešnom hlasovaní v nemeckom parlamente o dôvere vláde, ktorú vedie, sa mieni hlasovania zdržať.

Možno tomuto mužovi dôverovať alebo nie? Zdá sa, že v odpovedi na uvedenú otázku si nie je celkom istý ani sám Gerhard Schröder. Pri dnešnom hlasovaní v nemeckom parlamente o dôvere vláde, ktorú vedie, sa mieni hlasovania zdržať. Aj keď takýto postoj pôsobí absurdne, je len dôsledným napĺňaním scenára nemeckých sociálnych demokratov, ako dospieť k predčasným parlamentným voľbám. Spolkový snem nemá podľa ústavy právo na to, aby sa sám rozpustil, pomôcť môže jedine nevyslovenie dôvery. Z hľadiska zástancov predčasných volieb sa preto za súčasnej situácie hodí všetko, čo tomu pomôže. Paradoxne by vláda mala padnúť kvôli vlastným poslancom, ktorí ju po dohode nepodporia - také rozporné môžu byť zákruty politiky.
Prekvapujúce rozhodnutie sociálnych demokratov vypísať predčasné parlamentné voľby - a útekom vpred tak zabrániť poklesu preferencií - padlo krátko po nedávnych parlamentných voľbách v najľudnatejšej spolkovej krajine Severnom Porýní-Vestfálsku, kde jasne zvíťazila kresťansko-demokratická opozícia. S uvedenou myšlienkou ešte v ten istý deň prišiel predseda SPD Franz Münterfering. Či šlo o správnu taktiku, ukážu najbližšie mesiace. Riadne voľby by sa uskutočnili na budúci rok.
Schröder už skôr naznačil, že v dnešnej reči pred poslancami poukáže na trvalý nedostatok podpory vo vlastnej koalícii. Jeho zdôvodňovanie má trvať asi dvadsať minút. Kancelár sa chce vyhnúť všetkému, čo môže posilniť dojem, že navrhovaný postup koliduje so základným zákonom. Práve vzhľadom naň vláda odložila prerokúvanie štátneho rozpočtu na rok 2006. Súhlas s predloženým návrhom finančného rámca by totiž naznačoval, že vláda je akcieschopná.
Pozorovatelia v tejto súvislosti pripomínajú rok 1983, keď sa o vypísanie predčasných parlamentných volieb pokúšal kancelár Helmut Hohl. Ústavný súd síce napokon s voľbami súhlasil, ale schválenie štátneho rozpočtu vo vláde krátko pred príslušným hlasovaním hodnotil ako dôkaz jej funkčnosti. Viacerí sociálnodemokratickí poslanci sa v uplynulých dňoch vyjadrili v tom zmysle, že nevidia dôvod na Schröderov odchod, čo prispelo k zvýšenej nervozite medzi sociálnodemokratickými stratégmi. Hans-Petr Kemper napríklad uviedol: "Bez Schrödera by dnes Nemecko bolo zapletené do irackej vojny. Takého politika nechcem zvrhnúť. Hlasovania sa nezdržím." "Nie všetci poslanci pochopili dialektiku našej argumentácie," diplomaticky priznal v tejto súvislosti Schröder.
Pokiaľ ide o menšieho vládneho koaličného partnera - zelených - včera bolo rozhodnutých hlasovať v prospech zotrvania terajšej vlády až 80 percent poslancov. Schröderovi však nahráva, že v parlamente má len krehkú väčšinu troch hlasov, a tak je veľmi pravdepodobné, že pokus o vyslovenie dôvery stroskotá.

Rozloženie síl
- Nemecký parlament má v súčasnosti 601 poslancov. Vládna koalícia sociálnych demokratov a zelených disponuje 304 mandátmi (z toho SPD 249).
- Jediným bodom dnešného zasadania je vyslovenie dôvery Schröderovej vláde. Rokovanie sa začne o desiatej hodine asi dvadsaťminútovým vystúpením kancelára. Na diskusiu je vyhradených asi 70 minút.
- Ak parlament vláde dôveru nevysloví, G. Schröder ešte dnes požiada prezidenta Horsta Köhlera, aby zákonodarný zbor rozpustil a vypísal predčasné voľby - podľa dohody politických strán ako termín ich konania do úvahy prichádza 18. september

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. december 2022 02:00