StoryEditor

Česko by sa malo dočkať predsedu parlamentu

14.08.2006, 00:00

Česká Poslanecká snemovňa dnes už po siedmy raz volí svojho predsedu. Doterajšie pokusy boli neúspešné, no teraz všetko nasvedčuje tomu, že dolná komora českého parlamentu bude mať nového predsedu. Mal by ním byť jediný kandidát, podpredseda sociálnych demokratov (ČSSD) Miloslav Vlček. Predsedom má byť ale len dočasne -- kým sa vytvorí nová vláda.
Ostatné strany od Vlčeka žiadajú, aby verejne vyhlásil, že bude vo funkcii len dočasne, inak ho nepodporia. Dohodli sa na tom predsedovia piatich parlamentných strán na stretnutí u prezidenta Václava Klausa. Po jeho zvolení podá odstupujúca vláda Jiřího Paroubka demisiu a o zostavenie novej vlády sa môže pokúsiť predseda občianskych demokratov (ODS) Mirek Topolánek. Ak jeho vláde parlament vysloví dôveru, Vlček odstúpi a nahradiť by ho mal šéf ČSSD Paroubek. Podľa Paroubka je to tiež súčasť dohody, ktorá vznikla na rokovaní s Klausom. Klaus mu okrem toho údajne prisľúbil, že ak Topolánkova vláda v parlamente nezíska na prvý pokus dôveru, poverí zostavením vlády jeho. "Nemusíme čakať na tretie kolo. Očakávame, že sociálny demokrat získa poverenie už v prípadnom druhom kole," povedal Paroubek. Práve predseda Poslaneckej snemovne by v prípadnom treťom kole vyberal kandidáta, ktorý by sa pokúsil zostaviť vládu.
Podľa zdrojov z politických strán sa ČSSD a ODS už dohodli na rozdelení postov vo vláde. ODS si chce ponechať desať ministerstiev, ktoré mala obsadiť aj pri neúspešnom pokuse zostaviť vládu s ľudovcami a zelenými. Zvyšok rezortov majú obsadiť nestranícki odborníci, no Topolánek s Paroubkom sa nevedia dohodnúť na konkrétnych menách.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
10. august 2022 03:44