StoryEditor

Voľby rozhodnú, kto povedie Bulharov do únie

22.06.2005, 00:00
V sobotu čakajú Bulharsko kľúčové voľby. Vzíde z nich vláda, ktorá má krajinu doviesť do Európskej únie a vyberie prvého bulharského eurokomisára.

V sobotu čakajú Bulharsko kľúčové voľby. Vzíde z nich vláda, ktorá má krajinu doviesť do Európskej únie a vybrať prvého bulharského eurokomisára.

Neúspešný summit Európskej únie nepriniesol dobré správy pre krajiny, ktoré na vstup do únie ešte len čakajú. Európski lídri síce oficiálne potvrdili, že záväzky voči Bulharsku a Rumunsku dodržia, ale podľa zákulisných informácií sa urobí všetko pre to, aby ich vstup nebol jednoduchý. Bulharsko a Rumunsko, ktoré prístupové zmluvy s dvadsaťpäťkou podpísali 25. apríla, by sa mali stať členmi únie 1. januára 2007. Podľa dohody však môže byť termín o rok posunutý, ak budú mať problémy pri napĺňaní reforiem.
Najmä francúzski predstavitelia upozorňovali, že v kontexte neúspešných plebiscitov o euroústave vo Francúzsku a v Holandsku treba porozmýšľať o budúcom rozširovaní únie. "Francúzky a Francúzi chcú vedieť, v akej Európe budujú svoju budúcnosť a aké budú jej hranice," povedal nový premiér Dominique de Villepin. Dodal zároveň, že "záväzky voči Bulharsku a Rumunsku budú dodržané, bude sa však prísne dbať na dodržiavanie určených kritérií."

Sklamaní Bulhari
Európska karta zohráva zásadnú úlohu v kampani pred parlamentnými voľbami v Bulharsku, ktoré sa uskutočnia túto sobotu. V Sofii si nepripúšťajú, že by vstup do únie mohol byť ohrozený.
Vízia integrácie do NATO a EÚ vyniesla pred štyrmi rokmi k moci syna posledného bulharského cára, Simeona Sakskoburggotského. Jeho Národné hnutie Simeon II. získalo takmer 43 percent hlasov. Pre Bulharov bol vtedy Simeon garantom európskeho smerovania krajiny a príchodu blahobytu. "Oddnes sa Bulharsko zmení," tvrdil premiér-cár a sľuboval vyššie platy, nižšiu nezamestnanosť či morálku v politike. Hoci sa Bulharsko stalo vlani členom NATO, nádeje voličov sa nenaplnili. Zatiaľ pociťujú len negatívny dosah reforiem. Simeonovi sa nepodarilo ochromiť korupciu, Bulhari zle vnímali aj reštitúcie majetku cárskej rodiny vrátane najvyššej hory Balkánu Musaly.

Nikto nie je silný
Popularita Simeonovej strany za štyri roky vládnutia rapídne klesla -- dnes jej dôveruje iba 20 percent Bulharov. Na čele sú socialisti s 36 percentami. Ani jedna zo strán však nemá takú podporu, aby mohla sama zostavovať budúcu vládu.
"Keď čítame programy bulharských politických strán, teda prinajmenšom tých piatich-šiestich, ktoré sa dostanú do parlamentu, vidíme úplnú absenciu naozaj konkrétnych krokov k zlepšeniu životného postavenia občanov. Použitý jazyk je plný socialistického galimatiášu alebo ideológie liberalizmu," napísal v komentári server balkans.eu.org. Okrem sľubov v súvislosti so vstupom do únie a zavedením eura, socialisti lákajú voličov na "garanciu prístupu k lekárskej starostlivosti", "pokračovanie spolupráce s MMF", "dosiahnutie životného štandardu porovnateľného s úniou", "vytvorenie štvrť milióna pracovných miest"... Na pravej časti spektra Spojené demokratické sily (preferencie asi 10 percent) hovoria o väčších ekonomických slobodách či akcelerácii ekonomického rozvoja. Pokiaľ ide o vládne hnutie premiéra Simeona, to sľubuje pokračovanie v rozbehnutých reformách.
Od toho, aká príde po voľbách vláda a ako si poradí s reformami, bude závisieť úspech Bulharska. "Reformy budú garantom bulharských národných záujmov. Dnes naša krajina nie je pripravená čeliť konkurencii v EÚ ani zabezpečiť poriadok a bezpečnosť, a už vôbec nie spravodlivosť a slobodu pre svojich občanov. Po tom, čo sa urobilo, je dnes najdôležitejšou úlohou politickej elity v Bulharsku pokračovať v reformách a garantovať ich kvalitu svojou vlastnou politickou zodpovednosťou," napísal nedávno denník Dnevnik.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. august 2022 12:00