StoryEditor

Pápež: Ľudstvo si samo nevystačí

26.12.2006, 23:00
Človek 21. storočia, ktorý si podmanil zem aj vesmír, rozlúštil zložitú hádanku ľudského genómu a denne prekročí včerajší tieň svojej technickej vynaliezavosti, podľa pápeža Benedikta XVI. stále potrebuje Spasiteľa.

Človek 21. storočia, ktorý si podmanil zem aj vesmír, rozlúštil zložitú hádanku ľudského genómu a denne prekročí včerajší tieň svojej technickej vynaliezavosti, podľa pápeža Benedikta XVI. stále potrebuje Spasiteľa. Dokonca viac ako predtým, pretože moderné nástrahy podľa neho čoraz zákernejším spôsobom ohrozujú ľudskú dôstojnosť. Pri pondelňajšom vianočnom posolstve Urbi et Orbi (Mestu a svetu) Benedikt XVI. vyzval na pomoc hladným, chudobným a všetkým, ktorí trpia vo vojnou sužovaných oblastiach na Blízkom východe a v Afrike. "S hlbokou obavou v tento sviatočný deň myslím na Blízky východ, poznačený toľkými vážnymi krízami a konfliktmi, a vyjadrujem nádej, že bude otvorená cesta pre pravý a trvalý mier," povedal pápež. "Do rúk božieho dieťaťa z Betlehemu vkladám znamenia o obnovení dialógu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, ktorých sme boli svedkami v posledných dňoch, a nádej na ďalší povzbudzujúci vývoj," dodal pontifik.
Sebavedomé ľudstvo
"Toto ľudstvo 21. storočia pôsobí ako istý a sebestačný pán vlastného osudu, zanietený tvorca nesporných víťazstiev," tvrdí hlava rímskokatolíckej cirkvi. "Lenže opak je pravdou. Ľudia naďalej umierajú hladom a smädom, na choroby a chudobu, v tejto dobe hojnosti a bezuzdného konzumu... Niektorí ľudia zostávajú zotročení, vykorisťovaní a zbavení svojej dôstojnosti, iní sú obeťami rasovej a náboženskej nenávisti, obmedzení netolerantnosťou a diskrimináciou," varoval pápež. Počas polnočnej omše na počesť narodenia Ježiša Krista z nedele na pondelok vo vatikánskej bazilike svätého Petra pápež venoval špeciálnu pozornosť deťom. Podľa neho je mnoho zneužívaných detí, ktoré musia žobrať alebo slúžiť ako vojaci. Nedostáva sa im ani jedlo, ani láska. "Betlehemské dieťa obracia náš pohľad ku všetkým deťom na svete, ktoré trpia a sú zneužívané, narodeným a nenarodeným," uviedol pápež vo svojej kázni. Počas omše priniesli kvety k soche malého Ježiška deti z Ázie, Európy, Afriky, Latinskej Ameriky či Tichomoria.
Do celého sveta
Príhovor zavŕšil pápežským požehnaním pútnikom v 60 jazykoch, aj tým, ktorí ho sledovali pri televíznych obrazovkách. Tradičný vianočný príhovor Urbi et Orbi naživo prenášalo až 102 televíznych staníc do 63 krajín sveta. Na svätopeterské námestie prišlo 10-tisíc pútnikov .

01 - Modified: 2003-04-21 21:14:14 - Feat.: 0 - Title: A. Auboeck: O plánoch EBOR na Slovensku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. júl 2022 07:01