Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2017, 08:13

Putin telefonoval s Merkelovou. Riešili situáciu na juhovýchode Ukrajiny

Ukrajina rozhodnutie Moskvy kritizovala s tým, že by to mohlo opätovne vyhrotiť boje v Donbase.

Putin telefonoval s Merkelovou. Riešili situáciu na juhovýchode Ukrajiny
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, aby vysvetlil rozhodnutie Ruska stiahnuť svojich zástupcov z koordinačného centra, ktoré sa na juhovýchode Ukrajiny usiluje o presadzovanie prímeria medzi znepriatelenými stranami.

Informoval o tom vo štvrtok Kremeľ, ktorého vyhlásenie citovala agentúra AP.

Putin uviedol, že tento krok Ruska, ktorý oznámili začiatkom tohto týždňa, vyvolali "obmedzenia a provokácie" zo strany ukrajinských orgánov, ktoré sťažili ruským dôstojníkom plnenie povinností v Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu (JCCC).

Ukrajina rozhodnutie Moskvy kritizovala s tým, že by to mohlo opätovne vyhrotiť boje v Donbase. 

Podľa vyhlásenia Kremľa sa Putin a Markelová dohodli, že zvážia kroky, ktoré by mohli zabezpečiť návrat ruských pozorovateľov.

Taktiež hovorili o podpore plánovanej výmeny väzňov a prímeria v období vianočných a novoročných sviatkov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí na svojej internetovej stránke v pondelok informovalo, že Rusko sťahuje svojich zástupcov v JCCC, pretože ukrajinská strana "úmyselne vytvorila napätú morálnu a psychologickú situáciu" pre zástupov Ruska v JCCC. Tí preto už v utorok Ukrajinu opustili.

Ukrajina následne stiahla svojich pozorovateľov z okupovaných území Donbasu, pretože sa obávala o ich bezpečnosť.
Cieľom JCCC je pomáhať pri realizácii minských dohôd. Bolo založené v septembri 2014 na žiadosť ukrajinskej strany, a to na základe dohôd medzi prezidentmi Ruska a Ukrajiny.

Boje medzi ukrajinskými jednotkami a separatistami na juhovýchode Ukrajiny si od apríla 2014 vyžiadali viac ako 10-tisíc obetí.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.