Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2018, 17:01

"Prepáčte, ale na toto sa nedá použiť iné slovo ako rasista," reaguje na Trumpove vyjadrenia predstaviteľ OSN

Slová amerického prezidenta sú podľa hovorcu Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva nebezpečné.

"Prepáčte, ale na toto sa nedá použiť iné slovo ako rasista," reaguje na Trumpove vyjadrenia predstaviteľ OSN
Zdroj: Reuters

Znevažujúce vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa o migrantoch sú nebezpečné, pretože podporujú rasizmus a xenofóbiu, uviedol v piatok hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) Rupert Colville.

"Pokiaľ sa to potvrdí, sú to šokujúce a zahanbujúce vyjadrenia z úst prezidenta Spojených štátov. Prepáčte, ale na toto sa nedá použiť iné slovo ako rasista," povedal hovorca komisára Zajda Raada Husajna, ktorého cituje agentúra DPA.

"Nemôžete odmietnuť celé krajiny a kontinenty ako 'špinavé diery', ktorých celé populácie, čo nie sú biele, sú preto nevítané," dodal Colville.

Americký prezident Trump zaskočil vo štvrtok kongresmanov otázkou, prečo by USA mali prijímať ďalších imigrantov z krajín, ktoré sú podľa neho "špinavými dierami". Reagoval tak na ich návrh na obnovenie ochrany prisťahovalcov z Haiti, Salvádora a Afriky. O Trumpovom výroku informovali americké médiá s odvolaním sa na zdroje oboznámené s rozhovorom prezidenta a zákonodarcov za zatvorenými dverami.

Trump sa podľa zdrojov o takýchto krajinách vyjadril vulgárnym slovom, ktoré v angličtine označuje špinavé alebo odporné miesto, keď mu dvaja senátori v Oválnej pracovni hovorili o navrhovanom kompromise v otázke imigračných opatrení.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.