Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2018, 12:54

Počet žiadostí o azyl v Európe klesá. Stále sú ich však státisíce

Úrady vyhoveli zhruba v 40 percentách prípadov.

Počet žiadostí o azyl v Európe klesá. Stále sú ich však státisíce
Zdroj: Reuters

Krajiny Európskej únie spolu so Švajčiarskom a Nórskom zaznamenali vlani 706 913 žiadostí o azyl, uviedol dnes Európsky podporný azylový úrad (EASO).

Oproti roku 2016 je to pokles o 43 percent. Už druhý rok za sebou od roku 2015, keď vrcholila migračná kríza, teda počty žiadostí klesajú. O azyl naďalej najčastejšie usilujú občania Sýrie, vlani podali cez 98-tisíc žiadostí.

Vlaňajší údaj je vyšší ako počty žiadostí z predkrízového roku 2014, podľa EASO to znamená, že s azylmi súvisiace príchody do EÚ a dvoch ďalších krajín zostávajú "nemalé". Okolo 55-tisíc žiadostí, teda približne osem percent z celkového počtu, bolo podaných v rovnakej krajine už po niekoľkýkrát.

Najčastejšie o azyl v únii usilujú občania Sýrie, napriek poklesu počtu ich bol stále dvojnásobok proti ostatným. Iračanov, Afgancov a občanov Nigérie vlani o azyl žiadalo približne po 40-tisíc.

Tieto štyri krajiny pôvodu predstavujú tretinu všetkých podaných žiadostí, v prvej desiatke boli ešte Pakistan, Bangladéš, Eritrea, Albánsko, Guinea a Irán. Z nich iba Bangladéšanov a občanov Guiney vlani v porovnaní s rokom 2016 pribudlo.

Krajiny EÚ spolu so Švajčiarskom a Nórskom vlani v prvej inštancii vydali 981 615 rozhodnutí, teda o 13 percent menej ako rok predtým. Aj napriek poklesu je to druhý najvyšší počet rozhodnutí od roku 2008.

Okolo 40 percent rozhodnutí bolo kladných, čo je o 17 percent menej ako v roku 2016. Podľa EASO je to dané poklesom žiadostí z krajín, ktorých občania majú na azyl nárok ako je Sýria alebo Eritrea v kombinácii s vyšším počtom záporných rozhodnutí v prípadoch Afgáncov, Pakistancov či občanov Nigérie.

Na konci roku 2017 ale v celej EÚ a dvoch ďalších krajinách čakalo na vybavenie 462 532 žiadostí. O rok skôr to bol približne o polovicu vyšší počet.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.