Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2018, 00:00

Rusmi anektovaný Krym už je za „železnou oponou“

 Cez administratívnu hranicu medzi Krymom a ďalšími oblasťami Ukrajiny až do ruskej anexie autá presvišťali bez zastávky. Dnes sa táto línia stala fyzickou i spoločenskú bariérou, čoraz horšie prekonateľnou.

Rusmi anektovaný Krym už je za „železnou oponou“
Zdroj: Reuters

Vlaky na kyjevskej stanici majú niekedy cieľové destinácie, ktoré ani zabehnutému cestovateľovi veľa nepovedia: Konstantinovka, Lysičansk, Novoalexejevka. Po ruskom zabratí Krymu a východnej Ukrajiny totiž musia súpravy ukončiť jazdu v poslednej železničnej stanici pred novou hranicou. Tam sa opakuje vždy rovnaký rituál. Cestujúci prestúpia do taxíkov či mikrobusov a ide sa ďalej, smerom k pomyselnej čiare, ktorú na Ukrajine nazývajú línia dotyku a na druhej strane štátnou hranicou. Colnica, pečiatky, ostnaté drôty a samopaly pohraničiarov sú na oboch stranách podobné, rovnako ako množstvo procedúr, ktoré sa nezhodujú s režimom niekdajšej železnej opony za studenej vojny.


Cedule a salámy v priekope
Trochu ma zviera v hrdle, že budem musieť niečo také absolvovať – my Európania zvyknutí na schengenský režim sme to už celkom zabudli. Ak chce človek na Krym s iným ako ukrajinským pasom, potrebuje od kyjevských úradov povolenie. To sa musí zložito vybavovať a dostať ho môžu len niektorí, napríklad novinári alebo ľudia s rodinnými väzbami na tej či onej strane. Ľahké je, samozrejme, cestovať na Krym cez Rusko. Taký návštevník však riskuje od ukrajinských úradov päťročný zákaz vstupu a v krajnom prípade aj trestné stíhanie so sadzbou až tri roky väzenia.


Zvieranie v žalúdku sa stupňuje pri pohľade na kontrolné stanovisko. Betónové zábrany naznačujú, že to nebude jednoduché. „Ďalej bežte po jednom!“ diriguje nás ukrajinský pohraničník nabalený v niekoľkých svetroch. „V žiadnom prípade nesmiete vojsť priamo do Ruskej federác

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.