Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2018, 11:06

Odborníci bijú na poplach: V Južnej Kórei vyvíjajú zbrane, ktoré útočia bez príkazu človeka

Svetoví odborníci požadujú, aby bol vývoj podobných technológií prerušený.

Odborníci bijú na poplach: V Južnej Kórei vyvíjajú zbrane, ktoré útočia bez príkazu človeka
Zdroj: Lockheed Martin

Viac ako päťdesiat odborníkov v oblasti umelej inteligencie z tridsiatich štátov sveta bude bojkotovať prestížny juhokórejský vedeckotechnický inštitút KAIST. Prekáža im, že KAIST spolupracuje s najväčšími juhokórejskými spoločnosťami na vývoji zbraní, ktoré môžu vykonávať svoju ničivú prácu aj bez ľudského dohľadu.

Experti chcú bojkotovať všetky akcie, ktoré juhokórejský inštitút organizuje. Preruší tiež spoluprácu na výskumných projektoch. Informovala o tom agentúra Reuters.

Tento rok vo februári otvoril KAIST spoločne s juhokórejskou firmou na výrobu kazetovej munície Hanwha Systems nové centrum pre vývoj logistických systémov, navigácie bezpilotných podmorských plavidiel, sledovacích zariadení a ďalších technológií, ktoré využívajú umelú inteligenciu.

Svetoví odborníci teraz požadujú, aby KAIST prerušil vývoj podobných technológií bez "zmysluplného ľudského dohľadu". Juhokórejský inštitút oznámenie zatiaľ nekomentoval. Jeho šéf Šin Song-čchul však už skôr odmietol, že by ústav vyvíjal smrtonosné bojové systémy.

Bojkot juhokórejského inštitútu zorganizoval profesor Toby Walsh z Univerzity Nového Južného Walesu v Sydney. "Pokiaľ budú samostatne fungujúce zbrane vyvinuté, umožní to, aby sa vojny bojovali rýchlejšie a aby mali väčší rozsah ako kedykoľvek predtým," uviedol Walsh. Potom vyzval KAIST, aby sa zaoberal technológiami, ktoré budú ľuďom pomáhať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.