Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2018, 00:00

Hrozí, že Asad s pomocou Ruska spustí obrovskú migračnú vlnu do Európy, varuje analytik

Bezpečnostný analytik Juraj Krúpa analyzoval pre HN aktuálnu situáciu v Sýrii po raketovom útoku západných krajín cez víkend.

Čakalo sa, že spojenecké vojská z piatka na sobotu zaútočia na Sýriu?
Všeobecne sa ten útok očakával, samozrejme sa nevedel termín, dátum, kedy príde. Aj keď spojenci Rusov informovali, aké koridory použijú, v podstate sa vedelo, čo budú tie ciele. Ale nevedel sa presný čas. Útok bol skôr taká tá prezentácia sily a upozornenie Asada, že nebudú trpieť jeho chemické útoky.


A bol vôbec nejaký chemický útok?
Ja si myslím, že bol. Sýria budovala svoje chemické zbrane ako strategickú odpoveď na izraelské budovanie strategických síl, hlavne jadrových zbraní, ktoré má, aj keď ich nedeklaruje. Malo to pôsobiť ako odstrašenie Izraela. Tento program bol aktívny do roku 2013, keď došlo k takému prvému útoku, pri ktorom existujú dôkazy že Asadov režim tento čin spáchal. Vtedy došlo k dohode, že budú zlikvidované chemické zbrane, laboratóriá a iné, aby sa zabránilo ich ďalšiemu používaniu. Vtedy medzinárodné spoločenstvo uvažovalo či zasiahnuť v Sýrii, alebo nie. Obama síce deklaroval, že má záujem zasiahnuť, ale nič sa nestalo. Jednoducho, nebola nálada ani záujem angažovať sa do ďalšieho konfliktu, ktorý by bol zdĺhavý, komplikovaný a drahý. Vtedy prišla ponuka z ruskej strany, že budú spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom a budú sa podieľať na odstránení chemických zbraní. Týmto sa Ruská federácia zaručila, že budú zlikvidované všetky chemické zbrane a nebudú používané. Zároveň ten vlažný prístup Obamovej administratívy a našich spojencov bolo vlastne niečo ako pozvánka Ruskej federácie nasťahovať sa do Sýrie a prevziať iniciatívu v tomto sýrskom konflikte. A všetkým to vlastne vyhovovalo, pretože Sýria nepredstavovala nejaký zásadný strategický záujem zo strany USA a spojencov. Išlo predovšetkým o zlikvidovanie Islamského štátu ako takého, čo sa vlastne aj do značnej miery podarilo.


Čo sa vlastne stalo cez víkend? USA tvrdia, že všetkých 105 rakiet zasiahlo cieľ. Sýria a Rusko naopak, že to bolo minimum, a väčšinu zneškodnil sýrsky pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.