Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 11:13

Vyhoďte nový most na Krym do vzduchu, radí Ukrajine americký časopis. Rusko je pobúrené

Magazín The Washington Examiner podrobne opisuje spôsob, ako by ukrajinská armáda mala zasiahnuť.

Vyhoďte nový most na Krym do vzduchu, radí Ukrajine americký časopis. Rusko je pobúrené
Zdroj: Reuters

Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone sa ohradilo voči článku amerického časopisu The Washington Examiner, ktorý v stredu v komentári vyzval Ukrajinu, aby vyhodila do povetria novovybudovaný most spájajúci Rusko s anektovaným Krymom. Ruská ambasáda čaká od redakcie vysvetlenie.

Oznámila to vo štvrtok agentúra Interfax. Americký konzervatívny týždenník v článku nazvanom "Ukrajina by mala vyhodiť do povetria Putinov krymský most" napísal, že "Ukrajina má našťastie prostriedky k leteckému úderu proti mosta, aby ho aspoň dočasne vyradila z prevádzky".

Most je vraj dostatočne dlhý, aby bolo možné sa vyhnúť riziku ľudských obetí.

​Ruský prezident Vladimir Putin by podľa textu najskôr odpovedal eskaláciou napätia na východe Ukrajiny. "Tá ale počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov pravdepodobne rovnako príde," napísal autor komentára.

Ukrajinské lietadlá by mohli letieť nízko, aby sa vyhli ruskej protivzdušnej obrane, a USA by mali v tejto operácii Kyjev podporiť, píše sa v článku. "Morálna naliehavosť takejto akcie je zrejmá," uvádza The Washington Examiner.

Článok podľa ruského veľvyslanectva prekročil všetky hranice novinárskej etiky. "Očakávame vysvetlenie, pretože daný materiál je odrazom redakčnej politiky. Sloboda slova nemôže byť ospravedlnením výzvy k teroristickému aktu a zabíjaniu ľudí," citovala agentúra z vyhlásenia ruských diplomatov.

​Nový most cez Kerčský prieliv slávnostne otvoril v utorok prezident Vladimir Putin. Po 19 kilometrov dlhej spojke Ruska a anektovaného Krymu prešiel na čele kolóny nákladných vozidiel.

Na stavbe sa podieľalo cez 15-tisíc ľudí. Moskva si od mosta sľubuje niekoľkonásobne väčší príliv turistov na polostrov a lepšie zásobovanie Krymu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.