Venezuelský prezident MaduroTASR/AP
StoryEditor

Maduro odmietol kritiku za voľby. Opozíciu vyzval na dialóg o budúcnosti

21.05.2018, 10:36
Autor:
TASRTASR
Nicolás Maduro vyhlásil, že cudzie štáty by mali prestať destabilizovať situáciu vo Venezuele.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval v pondelok svojich protikandidátov porazených v nedeľných voľbách, aby s ním viedli dialóg o budúcnosti krajiny.

Maduro vystúpil s prejavom k svojim sympatizantom po tom, čo ústredná volebná komisia oznámila, že získal približne 68 percent hlasov, čím svojho najsilnejšieho súpera Henriho Falcóna porazil o vyše 40 percent.

Vzhľadom na množstvo prípadov porušenia zákona o voľbách samotný Falcón ešte pred zverejnením výsledkov hlasovania "kategoricky" odmietol voľby ako nelegitímne a vyzval na nové voľby, na ktoré je opozícia podľa jeho slov pripravená.

Voľby a legitímnosť hlasovania neuznal ani Javier Bertucci, ktorý skončil na treťom mieste, informovala televízia teleSUR.

Falcón spresnil, že počas hlasovania bolo podaných okolo 142.000 sťažností na neregulárny priebeh volieb a vyvíjanie nátlaku na voličov. Poukázal aj na umiestnenie takmer 13.000 provládnych agitačných stánkov v blízkosti volebných miestností.

Maduro Falcónove obvinenia odmietol a obvinil ho z neúcty k venezuelskému ľudu. "To som ešte nevidel, aby kandidát odmietol uznať výsledky volieb ešte predtým, ako ich vôbec vyhlásili," poznamenal Maduro, ktorý vyzval svojich oponentov, aby viedli dialóg, a vyhlásil, že cudzie štáty by mali prestať destabilizovať situáciu vo Venezuele.

Spojené štáty, Argentína, Čile a rad ďalších latinskoamerických krajín odmietli uznať prezidentské voľby vo Venezuele za legitímne. Argentínsky minister zahraničných vecí Jorge Faurie a prvý námestník šéfa americkej diplomacie John Sullivan vo svojom vyhlásení voľby vo Venezuele odsúdili.

Voľby sa tam podľa ich názoru uskutočnili bez účasti všetkých politických hráčov, bez domácich a zahraničných pozorovateľov a bez záruk nevyhnutných na to, aby bolo hlasovanie slobodné, spravodlivé, transparentné a demokratické.

Spojené štáty zvažujú uvalenie sankcie voči ropnému sektoru Venezuely a Sullivan oznámil, že reakcia na nedeľňajšie voľby bude v pondelok témou zasadnutia skupiny G20 v Buenos Aires.

Podľa čilského prezidenta Sebastiána Piňeru voľby vo Venezuele nezodpovedali "minimálnym štandardom skutočnej demokracie". "Neboli to čisté a slobodné voľby a (preto) nepredstavujú slobodnú a suverénnu vôľu venezuelského ľudu," uviedol.

Voľbami získal Maduro druhý šesťročný mandát vo svojej krajine, ktorá je síce bohatá na ropu, ale zažíva hlbokú hospodársku krízu prejavujúcu sa nedostatkom potravín, liekov i ďalších komodít.

01 - Modified: 2022-10-02 06:03:20 - Feat.: - Title: Venezuela prepustila sedem Američanov výmenou za omilostenie dvoch Venezuelčanov 02 - Modified: 2022-09-01 15:24:40 - Feat.: - Title: Kazašský prezident Tokajev chce obhájiť svoj mandát v predčasných voľbách 03 - Modified: 2022-08-30 17:41:57 - Feat.: - Title: HN24: Vo Venezuele zomrel najstarší syn Che Guevaru 04 - Modified: 2022-08-09 08:14:18 - Feat.: - Title: Korčok: Prezidentské voľby v Bielorusku boli v rozpore s demokratickými princípmi, ku ktorým sa hlásime 05 - Modified: 2022-07-29 07:23:51 - Feat.: - Title: Venezuela a Kolumbia sa dohodli na znovuotvorení veľvyslanectiev, chcú obnoviť diplomatické vzťahy
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. október 2022 23:04