Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2018, 14:42 Aktualizované dňa 04.06.2018 o 17:38

Danko odmietol, že chce na Slovensko dostať ruského politika, ktorý má zakázaný vstup do Únie

Šéf SNS vystúpil na Medzinárodnom fóre pre rozvoj parlamentarizmu.

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko, ktorý v pondelok v Moskve vystúpil ako jeden z úvodných rečníkov na Medzinárodnom fóre pre rozvoj parlamentarizmu, v prejave zopakoval svoje vlaňajšie vyhlásenie v ruskej Štátnej dume: "Bez silného Ruska nie je možný svetový mier."

Akciu inicioval predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin, ktorý je na sankčnom zozname Európskej únie a je považovaný za blízkeho spolupracovníka ruského prezidenta Vladimira Putina. Okrem toho má Volodin po anexii Krymu zákaz vstupu do celej Únie. Denník N upozornil na to, že Danko aj napriek tomu dohaduje Volodinovu návštevu na Slovensku. 

Informáciu o možnej návšteve ruského politika na Slovensku však vzápätí Volodinov tlačový odbor stiahol, samotný Danko povedal, že Volodina na Slovensko nevolal a správu označil za chybu tlačového odboru dumy. 

Politika sa nerobí na Facebooku

V prejave šéf slovenského parlamentu hovoril o probléme šírenia neoverených informácií, ktoré ohrozujú bezpečnosť. "Rýchlosť informácií spôsobila to, že sme zabudli informácie analyzovať. Nastala plytkosť preberania informácií," zdôraznil Danko. V tejto súvislosti ocenil, že jednou z hlavných tém medzinárodného fóra v Moskve je kybernetická bezpečnosť.

"Neviem, ako je to u vás, ale v našom štáte si niektorí ľudia, ktorí majú facebookový profil, myslia, že sú politici. Politika sa nerobí na internete, politika sa nerobí na Facebooku ani na telekonferenciách. Politika sa robí na takýchto stretnutiach," povedal Danko.

V príhovore Danko kritizoval hospodárske sankcie voči Rusku. "Sankcie nie sú a nikdy nebudú riešením. Riešením je len otvorený dialóg, priateľstvo, láska a porozumenie," dodal šéf NR SR.

Volodin kritizoval sankcie

Volodin pred ním v prejave kritizoval hospodárske sankcie voči Rusku ako prekážku hospodárskeho rozvoja a politického dialógu.

Zároveň zdôraznil "potrebu obnovenia medzinárodnej stability, ktorú narúšajú sankcie a informačné vojny". Podľa predsedu dolnej komory ruského parlamentu je nevyhnutné, aby medzinárodné pravidlá rešpektovali všetci bez rozdielu.

Konferencia o kybernetickej bezpečnosti

Na neskoršom brífingu Danko médiá informoval, že slovenský parlament v spolupráci s izraelským Knesetom zorganizuje konferenciu na tému kybernetickej bezpečnosti a problematiky šírenia nepravdivých informácií na internete, ktoré môžu vyústiť do konfliktov.

"Naša legislatíva ešte nepozná inštitúty, ktorými by sme bránili momentom, pri ktorých dôjde k poškodeniu cti alebo k ohováraniu. Chýba nám legislatíva, ktorá by donútila prevádzkovateľov sietí a diskusných fór, aby dôsledne identifikovali osoby, ktoré šíria klamstvá a polopravdy," vyhlásil Danko a poukázal na minulotýždňové zinscenovanie vraždy ruského novinára Arkadija Babčenka ukrajinskou tajnou službou.

Nebuďme ako za komunizmu

Napriek existujúcim politickým rozporom mnohé európske štáty s Ruskom "spokojne obchodujú, bez ohľadu na sankcie", pokračoval Danko.

"Nebuďme takí, akí sme boli za komunizmu. Keď bol komunizmus, všetci sme sa pozerali na Východ, teraz sa všetci pozeráme na Západ. Buďme hrdí na svoj štát a urobme všetko preto, aby sme mali dobré vzťahy aj s Rusmi, Američanmi a Číňanmi," dodal Danko.

Medzinárodné parlamentné fórum v Moskve sa venuje témam ako migrácia, sloboda tlače, či digitalizácia a kybernetická bezpečnosť. Slovenskú parlamentnú delegáciu čakajú v pondelok ešte viaceré bilaterálne rokovania.

Danko prejav nekonzultoval

Danko  nekonzultoval svoj pondelkový prejav v Moskve s rezortom diplomacie. Pre TASR to potvrdil hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Peter Susko.

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) sa v minulosti vyjadril, že nemá dobrý pocit z toho, že najvyšší ústavní činitelia nemajú potrebu prekonzultovať s rezortom diplomacie svoje zahranično-politické vystúpenia. Urobil tak v súvislosti s vystúpením Danka v ruskej Štátnej dume a prejavom prezidenta SR Andreja Kisku v Európskom parlamente 15. novembra 2017. Vtedy sa to podľa jeho slov stalo prvýkrát.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.