Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2018, 07:27

Začali vyšetrovať prezidenta Macrona. Ide o financovanie volebnej kampane

Tento krok prichádza po sťažnosti voči neznámym osobám, ktorú v meste Lyon podali miestni predstavitelia stredopravej opozície.

Začali vyšetrovať prezidenta Macrona. Ide o financovanie volebnej kampane
Zdroj: Reuters

Francúzska prokuratúra začala v pondelok vyšetrovať financovanie kampane úradujúceho prezidenta Emmanuela Macrona z roku 2017. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje blízke vyšetrovaniu.

Tento krok prichádza po sťažnosti voči neznámym osobám, ktorú v meste Lyon podali miestni predstavitelia stredopravej opozície. Podľa nich existujú "znaky", že Macronovu kampaň podporili tamojšie úrady.

Vtedajší starosta Lyonu Gérard Collomb bol Macronovým stúpencom a v súčasnosti je vo funkcii francúzskeho ministra vnútra.

Prokuratúra sa zaoberá obvineniami vrátane údajného zneužitia verejných prostriedkov a nekalého financovania volebnej kampane.

Jeden zo sťažovateľov, Stéphane Guilland, pre stanicu France 3 povedal, že existujú "znaky naznačujúce podiel miestnych úradov na kampani". V minulotýždňovom rozhovore pre rozhlasovú stanicu RCF Guilland spomenul tvrdenia, že predstavitelia mesta prenajali priestory pre podujatie spojené s

Macronovou kampaňou a požadovali dopravné obmedzenia pred inou budovou.

Investigatívny portál Mediapart a stanica FranceInfo začiatkom tohto roka priniesli informáciu, že Macronova kampaň opakovane užívali výhody v podobe zliav od organizátorov podujatí.

Francúzska národná komisia pre kampane a politické financovanie však uviedla, že takéto zľavy sú bežnou komerčnou praxou a nepredstavujú skryté volebné financovanie, píše DPA.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.