Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2018, 16:51

Juncker na summite EÚ: Nechceme pôsobiť ako neokolonialisti. Orbán: Migrantov treba zastaviť

  • Ak je posolstvom to, že Afričania urobia, čo chceme - toto nebude fungovať, upozornil Jean-Claude Juncker.
  • Angela Merkelová odmietla myšlienku, že utečenci si môžu vybrať, v ktorej krajine o azyl požiadajú.

Vedúci predstavitelia Európskej únie by sa nemali príliš unáhliť, pokiaľ ide o rozhodnutie o vytvorení takzvaných "externých platforiem" na prácu s migrantmi v severoafrických krajinách bez toho, aby o to požiadali tieto krajiny, upozornil vo štvrtok na summite lídrov EÚ v Bruseli predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Informovala o tom agentúra DPA.

"Musím zdôrazniť, že tu v Bruseli nemôžeme robiť rozhodnutia za severoafrické štáty," pokračoval predseda EK. Špeciálne naliehal na "niektorých" lídrov, aby prejavili zdržanlivosť, pokiaľ ide o rozhodnutia v súvislosti v centrami pre migrantov mimo EÚ.

"Ak je posolstvom to, že Afričania urobia, čo chceme - toto nebude fungovať," upozornil Juncker. "Nechceme vyvolať dojem, akoby to bol neokolonializmus."

Merkelová: Utečenci si nemôžu vyberať

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pri príchode na summit v Bruseli trvala na tom, že krajiny Európskej únie, do ktorých prichádzajú migranti, si zaslúžia pomoc. Odmietla však myšlienku, že utečenci si môžu vybrať, v ktorej krajine o azyl požiadajú.

Merkelová dorazila na summit EÚ v čase celoeurópskeho sporu okolo toho, ako sa vyrovnať s prichádzajúcimi migrantmi a žiadateľmi o azyl z afrických a blízkovýchodných krajín. Na Merkelovú navyše tlačí aj minister vnútra Horst Seehofer, aby migrantov odvracali z hraníc Nemecka, informovala agentúra AP.

Nemecká kancelárka uviedla, že "štáty, ktoré dostanú veľa utečencov, potrebujú, samozrejme, ochranu a podporu, ale na druhej strane utečenci a migranti si nemôžu vybrať krajinu, v ktorej bude prebiehať ich (azylové) konanie".

Merkelová povedala, že ochrana vonkajších hraníc EÚ bude na summite kľúčovou otázkou, pričom by sa mohli uskutočniť diskusie so severoafrickými krajinami o lodiach, ktoré tam kotvia.

Orbán: Migrantov treba zastaviť

Populistický maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval na summit s vyjadrením, že okrem uzatvorenia hraníc by členské štáty EÚ mali vrátiť späť tých, ktorí už prišli.

"Ľudia žiadajú dve veci. Prvou je, aby sa nevpúšťali žiadni noví migranti a treba ich zastaviť. Druhou, aby tých, ktorí sú už tu, poslali späť," uviedol Orbán. Oba tieto kroky sú podľa neho nutnými na "obnovenie európskej demokracie". "Inváziu treba zastaviť a zastaviť inváziu znamená mať silné hranice," zhodnotil Orbán.

Taliansky premiér Giuseppe Conte vyzval na zásadnú zmenu v migračnej politike Európskej únie. Dodal, že Taliansko dostalo iba minimálnu pomoc v čase, keď bolo hlavnou krajinou, ktorá prijímala migrantov z celého Stredomoria.

"Taliansko nepotrebuje žiadne slovné znamenia, ale konkrétne skutky," povedal Conte pri príchode na summit EÚ.

Blízkosť Talianska k severnej Afrike spôsobila, že sa zmenilo na kľúčovú destináciu pre prichádzajúcich migrantov. Conte trval na tom, aby si túto záťaž rozdelila celá EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.