Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2018, 19:51

Brusel podá na Poľsko žalobu kvôli reforme justície

Kontroverzný zákon by mal nadobudnúť platnosť 3. júla.

Brusel podá na Poľsko žalobu kvôli reforme justície
Zdroj: REUTERS/Francois Lenoir

Európska komisia (EK) zažaluje Poľsko na súde Európskej únie, a to kvôli kontroverznému zákonu, na základe ktorého bude začiatkom júla nútených odísť do dôchodku asi 40 percent sudcov poľského najvyššieho súdu.

S odvolaním sa na nemenovaných činiteľov Európskej únie to dnes uviedla agentúra Reuters.

"Komisia rozhodla, že sa bude súdiť," cituje Reuters svoj zdroj. Postup komisie ale pravdepodobne príde až príliš neskoro na to, aby predčasnému odchodu sudcov do dôchodku zabránil, lebo zákon nadobudne platnosť 3. júla.

Európska komisia vedie s Poľskom spor kvôli kontroverznej justičnej reforme od minulého roka. Reforma posilnila vplyv vlády nad najvyšším aj nad ostatnými súdmi. Poľský parlament v apríli prijal trojicu zákonov, ktoré reagujú na časť požiadaviek Bruselu, predstaviteľov Európskej únie zmeny však neuspokojili.

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, v ktorého rezorte sú okrem iného inštitucionálne vzťahy, vláda práva a charta základných práv, tento mesiac na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu vyhlásil, že poľská vláda stále nerobí dosť pre plné zabezpečenie právneho štátu.

Poľská konzervatívna vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) od nástupu k moci v roku 2015 zdôrazňuje, že zmeny v justícii sú nevyhnutné, aby súdy boli efektívnejšie a spravodlivejšie. Argumentuje aj tým, že v kreslách sudcov v značnej miere zostávajú ľudia poznačení mentalitou komunistickej éry.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.