Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2018, 09:43

Orbán kritizuje Francúzsko: Nedovolím, aby riadili úniu

Kľúčové pre ďalší rozvoj Európskej únie majú byť budúcoročné voľby do EP.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Zdroj: Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán si neželá Európsku úniu riadenú Francúzskom. Povedal to v rozhovore poskytnutom nemeckému denníku Bild. V tejto súvislosti tiež označil blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu za "rozhodujúci" moment.

"Ešte nikdy nás nečakali voľby s tak rozhodujúcim významom," zdôraznil predseda maďarskej vlády v súvislosti s voľbami, ktoré sa v Európskej únii uskutočnia budúci rok.

"Predovšetkým Nemci by mali byť bdelí. Existuje francúzska koncepcia, ktorá v podstate znamená francúzske vedenie Európy zaplatené nemeckými peniazmi," vyhlásil Orbán bez toho, aby v tejto súvislosti konkrétne menoval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona ako autora tejto koncepcie.

"To je niečo, čo odmietam. Neželám si Európsku úniu pod vedením Francúzska. (...) Európania by tomu mali rozumieť a je potrebné vyčkať na európske voľby, skôr než budú prijaté dôležité rozhodnutia," o rozpočte alebo o imigrácii, uviedol maďarský premiér.

Agentúra AFP v tejto súvislosti poznamenala, že prezident Macron začiatkom júla povedal, že "skutočná hranica v Európe" je vedená medzi "stúpencami pokroku" a "nacionalistami" a že ich konfrontácia bude ústredným bodom volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019.

Viktor Orbán je známy ako jeden z najrozhodnejších odporcov imigrácie v Európskej únii a Maďarsko pod jeho vedením prijalo niekoľko tvrdých protiimigračních opatrení.

Macronovi sa na druhej strane nepáči, že niektoré štáty, medzi ktoré patria popri Maďarsku aj ďalšie krajiny višegrádskej skupiny vrátane Slovenska, nechcú vyjadriť unijnú solidaritu preberaním migrantov.

V HNtelevízii si pozrite aj archívny rozhovor o politike Viktora Orbána:

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.