Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2018, 07:19

Lesné požiare na severe Kalifornie majú už šesť obetí

Plamene v oblasti spálili už 360 kilometrov štvorcových porastov a zničili vyše 500 budov.

Lesné požiare na severe Kalifornie majú už šesť obetí
Zdroj: Reuters

Lesné požiare, ktoré už týždeň sužujú sever Kalifornie, majú už šesť obetí a sedem osôb je nezvestných. Informovali o tom v nedeľu miestne úrady. Plamene v tejto oblasti spálili už 360 kilometrov štvorcových porastov a zničili vyše 500 budov. V celej Kalifornii s lesnými požiarmi bojuje už 12 000 hasičov.

Požiar v oblasti mesta Redding na severe Kalifornie je podľa agentúry AP najhorším z lesných požiarov, ktoré teraz sužujú západ Spojených štátov od štátu Oregon cez Kaliforniu, Nevadu až po Texas. V oblasti mesta Redding pri ňom zomrelo za týždeň už šesť ľudí, z toho dvaja hasiči a dve deti.

Boj s ohnivým živlom sťažujú vysoké teploty a meniaci sa smer vetra. Na severe Kalifornie sa od minulého pondelka zatiaľ podarilo uhasiť len asi päť percent požiarov, na ďalšie plochy porastu sa však oheň ďalej šíri.

Veliteľ z kalifornského úradu pre ochranu lesov Bret Gouvea bol v nedeľu optimistický, podľa nich sa oheň už nešíri tak rýchlo ako v predchádzajúcich dňoch.

Podľa kalifornských úradov bolo evakuovaných asi 50 000 ľudí. Šiesta obeť, o ktorej v nedeľu informovala miestna polícia na severe Kalifornie, bola podľa polície osoba, ktorá sa napriek varovaniu úradov neevakuovala.

Požiar naďalej zúri tiež pri Yosemitskom národnom parku v strednej časti Kalifornie a v horách východne od Los Angeles neďaleko Palm Springs. V týchto oblastiach zhorelo podľa agentúry Reuters už najmenej 260 kilometrov štvorcových porastov. Yosemitský park zostane kvôli ohňu uzavretý ešte najmenej do piatku.

Americký prezident Donald Trump už vyhlásil pre štát Kalifornia stav núdze, čo umožní úradom postihnutých oblastí žiadať o federálnu pomoc.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.