Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2018, 23:32

Kaliforniu zasiahlo 17 požiarov, guvernér požiadal o pomoc Trumpa

Požiare už zničili stovky domov a zabili osem ľudí.

Kaliforniu zasiahlo 17 požiarov, guvernér požiadal o pomoc Trumpa
Zdroj: Reuters

Kalifornský guvernér Jerry Brown dnes požiadal prezidenta Donalda Trumpa o federálnu pomoc kvôli rozsiahlym požiarom, ktoré sa v horúcom a suchom počasí šíria týmto západoamerickým štátom.

V Kalifornii sa počas posledných týždňov rozhorelo celkom 17 požiarov, ktoré zničili stovky domov a zabili osem ľudí. Úrady sa obávajú, že to najhoršie Kaliforniu ešte len čaká, uviedla agentúra AP.

Brown dnes navštívil oblasti zdevastovanú ohňom v meste Redding a jeho okolí na severe Kalifornie. "Prezident nám celkom veľa pomohol pri (predchádzajúcich) katastrofách, takže myslím, že je (opäť) nádej," vyhlásil Brown na adresu Trumpa, s ktorým má spory ohľadom kalifornských azylových miest či aktívneho prístupu k ochrane ovzdušia.

Najväčšie požiare zúria severne od San Francisca, kde živí oheň vyschnutá vegetácia a neustávajúci vietor. Tu už padlo plameňom za obeť 55 domov a tisíce ľudí museli utiecť viac ako stovku kilometrov ďaleko od svojich domovov.

Dva najväčšie požiare už zachvátili plochu o rozlohe päťkrát väčšej ako je San Francisco a hasičom sa ich podarilo dostať pod kontrolu iba približne zo štvrtiny.

Meteorológovia navyše na víkend predpovedali pokračovanie suchého a horúceho počasia s nárazmi vetra až 55 kilometrov za hodinu.

Úrady preventívne nariadili nové evakuácie z oblasti okresov Mendocino a Lake, kde spomínané dva požiare ohrozujú 9000 ďalších domov.

"Sezona požiarov naozaj len začína," dal najavo obavy z možného výrazného zhoršenia situácie šéf kalifornského úradu pre lesy a požiarnu ochranu Ken Pimlott.

Hasiči varovali verejnosť pred akoukoľvek činnosťou, ktorá by mohla viesť k vzniku ďalšieho požiaru. Príkladom podľa nich môže byť iný zo súčasných požiarov, ktorý zabil celkom šesť ľudí a zničil vyše tisíc domov.

Pred dvoma týždňami boli podľa vyšetrovateľov na jeho počiatku iskry odletujúce od kovového disku s prasknutej pneumatikou jedného kamiónového návesu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.