Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2018, 20:52 Aktualizované dňa 06.08.2018 o 08:18

Počet obetí ničivého zemetrasenia v Indonézii stúpa, úrady hlásia najmenej 142 mŕtvych

Zemetrasenie s magnitúdou 7,0 v nedeľu zasiahlo pobrežnú oblasť indonézskeho ostrova Lombok.

Zemetrasenie v Indonézii
Zdroj: Reuters

Najmenej 142 mŕtvych si vyžiadalo zemetrasenie s magnitúdou 7,0, ktoré v nedeľu zasiahlo pobrežnú oblasť indonézskeho turistami vyhľadávaného ostrova Lombok.

Uviedla to v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na predstaviteľa vlády v provincii Západná Nusa Tenggara.

Predchádzajúca bilancia, o ktorej informoval hovorca indonézskej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof, hovorila o 91 obetiach a vyše 200 zranených. Hovorca očakával zvýšenie počtu obetí a uviedol, že záchranné práce komplikujú výpadky dodávok elektriny a komunikačné problémy.

Do niektorých najviac postihnutých oblastí mali záchranári sťažený prístup. Podľa hovorcu, citovaného agentúrou AP, nie sú medzi obeťami domáci či zahraniční turisti.

Záchranári evakuovali približne 1000 domácich a zahraničných turistov z ostrovčeka Gili pri severozápadnom pobreží Lomboku.

Medzinárodné letiská na ostrovoch Lombok i susednom Bali, známych svojimi nedotknutými plážami a horami, zaznamenali menšie škody, avšak ich prevádzka nebola prerušená.

V Matarame, hlavnom meste ostrova Lombok, otrasy poškodili mnohé budovy, z ktorých väčšina bola postavená z nekvalitných materiálov. Pacientov v tamojšej nemocnici i v nemocnici v meste Denpasar na Bali evakuovali a ošetrovali na uliciach.

Ďalšími najviac postihnutými oblasťami sú Severný a Východný Lombok.

Zemetrasenie prišlo iba týždeň po tom, ako otrasy s magnitúdou 6,4 na ostrove Lombok pripravili o život 16 ľudí a vynútili si rozsiahlu evakuáciu turistov z oblasti vyhľadávanej sopky Rinjani.

Indonéziu často sužujú zemetrasenia vzhľadom na to, že sa nachádza na tzv. Ohnivom kruhu, kde sa odohráva až 90 percent všetkých zemetrasení na svete.

V decembri 2004 silné zemetrasenie s magnitúdou 9,1 pri indonézskom ostrove Sumatra vyvolalo vlnu cunami, ktorá vo vyše desiatich krajinách juhovýchodnej Ázie zabila 230-tisíc ľudí.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.