Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2018, 08:07

V Kalifornii vyčíňa najväčší lesný požiar v dejinách štátu. Zasahuje tam 14-tisíc hasičov

Úrady informovali, že požiar zúriaci približne 260 kilometrov severne od San Francisca sa rozšíril na plochu s veľkosťou 1148 kilometrov štvorcových.

V Kalifornii vyčíňa najväčší lesný požiar v dejinách štátu. Zasahuje tam 14-tisíc hasičov
Zdroj: Kent Porter/The Press Democrat via AP

Dva rýchlo šíriace sa požiare v severnej Kalifornii sa stali najväčším lesným požiarom v dejinách tohto amerického štátu. Informovala o tom v utorok agentúra AP.

Požiare horia niekoľko kilometrov od seba a nazvali ich Mendocino Complex. Vzplanuli 27. júla a zachvátili územie s veľkosťou mesta Los Angeles.

Úrady v pondelok informovali, že požiar zúriaci približne 260 kilometrov severne od San Francisca sa rozšíril na plochu s veľkosťou 1148 kilometrov štvorcových.

Prekonal tým doteraz rekordný vlaňajší lesný požiar v južnej Kalifornie, ktorý spálil 1140 kilometrov štvorcových.

Ten si vyžiadal dve obete a zničil viac ako 1000 budov. Agentúra AP pripomína, že požiar Mendocino Complex zatiaľ zničil 75 domov a ohrozuje ďalších 11 300 budov. Uhasili ho zatiaľ len z 30 percent. Horí väčšinou v odľahlých oblastiach, ale tisíce ľudí museli opustiť svoje domovy.

V rámci celej Kalifornie bojuje s viac ako desiatimi väčšími požiarmi približne 14-tisíc hasičov.

Teplejšie počasie, ktoré sa pripisuje klimatickej zmene, vysušuje vegetáciu, čo prispieva k čoraz prudším požiarom, ktoré sa rýchlo šíria z vidieckych oblastí do mestských častí. Odborníci na klímu a požiare však tiež vinia mestá, že rozširujú bytovú výstavbu do predtým nezastavaných oblastí.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.