Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2018, 10:17

Horúčavy majú ďalšiu obeť. V Rýne uhynuli tisíce rýb kvôli teplej vode

V dôsledku zvýšenia teploty vody dochádza k zníženiu úrovne kyslíka, čo ohrozuje prežitie vodných živočíchov.

Horúčavy majú ďalšiu obeť. V Rýne uhynuli tisíce rýb kvôli teplej vode
Zdroj: Reuters

Tisíce rýb už uhynuli vo švajčiarskej časti rieky Rýn v dôsledku pretrvávajúcich horúčav sužujúcich Európu. Švajčiarske úrady vylovili doposiaľ tonu uhynutých rýb a pokúšajú sa zaviesť opatrenia na záchranu ostatných. Informovala o tom v utorok spravodajská stanica BBC.

Európa zažíva uprostred leta bezprecedentne vysoké teploty spôsobujúce okrem iných komplikácií aj lesné požiare.

V dôsledku zvýšenia teploty vody dochádza k zníženiu úrovne kyslíka, čo ohrozuje prežitie vodných živočíchov.

Najohrozenejším je lososovitý druh lipeň tymianový. Ten najlepšie prežíva v chladných vodách a ohroziť ho môže už teplota vody blížiaca sa k 23 stupňom Celzia.

Teplota vody na švajčiarskom úseku rieky Rýn však prevýšila 25 stupňov Celzia a kombinácia s poklesom hladiny vodného toku zapríčinila úhyn tisícov rýb.

Úrady v troch švajčiarskych kantónoch pozdĺž tohto európskeho toku zriadili nádrže so studenou vodou, kde môžu nájsť ryby útočisko. Napriek úsiliu o ich záchranu rybári už z rieky vytiahli tonu uhynutých rýb.

BBC dodala, že v roku 2003 po tom, čo sa voda zohriala na 26 stupňov Celzia, uhynulo vo švajčiarskom Rýne 50-tisíc kusov lipňa tymianového.

Ryby okrem Švajčiarka hynú aj v severonemeckom meste Hamburg, kde teplota vody v rieke Alster, prítoku Labe, dosiahla 27 stupňov Celzia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.