Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2018, 10:45

Putin zavolal Kima na summit, spája ich ukončenie japonskej nadvlády

Ruský prezident pozval Kim Čong-una a juhokórejského prezidenta Mun Če-ina na ekonomické fórum.

Putin zavolal Kima na summit, spája ich ukončenie japonskej nadvlády
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený stretnúť sa v "dohľadnej dobe" so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Na pozadí rýchleho diplomatického odmäku na Kórejskom polostrove o tom v stredu informovala agentúra KCNA.

Putin pozval Kima a juhokórejského prezidenta Mun Če-ina na ekonomické fórum, ktoré sa bude konať v septembri vo Vladivostoku, hoci nie je známe, či vodca KĽDR na toto pozvanie odpovedal.

Putin v odkaze Kimovi pri príležitosti ukončenia japonskej nadvlády nad Kórejským polostrovom a konca druhej svetovej vojny zopakoval svoj zámer uskutočniť zmienený summit.

"Potvrdzujem, že som pripravený na skoré stretnutie s vami a rokovanie o naliehavých otázkach vzájomných vzťahov, ako aj o dôležitých regionálnych záležitostiach," uviedol Putin vo svojom odkaze, z ktorého citovala KCNA. V odkaze sa však nehovorí o konkrétnom termíne stretnutia.

Putin vyjadril nádej na ďalšie rozvíjanie "recipročnej spolupráce vrátane realizácie trojstranného projektu", ktorý bude zahŕňať i Južnú Kóreu.

Podľa KCNA aj Kim zaslal Putinovi list, v ktorom uvádza, že spoločný boj proti Japonsku počas druhej svetovej vojny vytvoril "silné korene" bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami.

Rýchle diplomatické tavenie na Kórejskom polostrove od zimných olympijských hier prinieslo i stretnutie Kima s Mun Če-inom, čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.