Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2018, 11:53

Nórsky škandál: Exminister randí s miss Iránu, sám však brojí proti moslimom a odsudzuje miešanie rás

  • Nórsko žije škandálom okolo bývalého ministra Pera Sandberga za protiimigračnú a populistickú Pokrokovú stranu.
  • Protiimigračný politik má pomer s o 30 rokov mladšou iránskou prisťahovalkyňou.
  • Kvôli ceste do Iránu iba pred pár dňami musel rezignovať.
Nórsky škandál: Exminister randí s miss Iránu, sám však brojí proti moslimom a odsudzuje miešanie rás
Zdroj: Reuters

Per Sandberg, ktorý pred tromi dňami odstúpil z čela ministerstva pre rybolov, pritom doteraz hlásal, že miešanie rás, kultúr a náboženstiev je v Nórsku neprípustné, ak sa má v krajine zachovať mier.

57-ročný Sandberg rezignoval kvôli porušeniu protokolu pri svojej nedávnej súkromnej ceste do Iránu, kam išiel so svojou iránskou priateľkou Bahareh Letnesovou, bývalou miss Iránu.

Svojim vládnym kolegom vrátane premiérky o sebe nedal vedieť a vzal si so sebou služobný mobilný telefón s citlivými informáciami.

Sandbergova dcéra Charlotte povedala, že jej otec premiérku neinformoval, pretože chcel zabrániť tomu, aby sa o ceste dozvedela jeho manželka, s ktorou už nežije. Line Miriam Sandbergová je štátnou tajomníčkou na ministerstve zdravotníctva.

​Porušil tým nielen bezpečnostné, ale aj etické pravidlá. Stal sa cieľom ostrej kritiky politickej opozície a médií, že tým fakticky legitimizoval autoritársky režim, ktorý v Iráne panuje. Okrem iného sa tam totiž údajne zúčastnil osláv islamskej revolúcie, ktorá vyvrcholila v roku 1979 pádom režimu šacha Rezu Pahlavího.

Záujem sa teraz obracia na morálny profil tohto politika. Sandberg, ktorý brojí proti moslimom a varuje pred tým, aby na nórskych fjordoch nezačal vládnuť islamský zákon šaría, sa zaľúbil do 28-ročnej iránskej moslimky, ktorá v Nórsku žije desať rokov.

Ťažko by s ňou však mohol byť, ak by Nórsko uplatňovalo opatrenia, ktoré on chcel zaviesť. Práve Sandberg totiž povedal, že je potrebné uzavrieť hranice pre Neeurópanov, nasadzovať elektronické náramky azylantom a deportovať tých imigrantov, ktorí idú na dovolenku do svojich domovských krajín.

Politik, ktorý je už asi 20 rokov poslancom, sa však bráni obvineniam z rasizmu. Keď mu to vyčítal jeden imigrant, neváhal ho dať na súd, z ktorého obvinený nakoniec odišiel s pokutou 3000 nórskych korún (315 eur).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.