Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2018, 14:43 Aktualizované dňa 25.08.2018 o 19:34

Polícia v Moskve zadržala opozičného lídra Alexeja Navaľného

Navaľneho hovorkyň tvrdí, že dnešné zadržanie je krokom, ako Navaľného umlčať v súvislosti s demonštráciou proti dôchodkovej reforme.

Polícia v Moskve zadržala opozičného lídra Alexeja Navaľného
Zdroj: Reuters

Polícia v Moskve dnes zadržala ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.

Na twitteri to oznámila Navaľneho hovorkyňa Kira Jarmyšová s tým, že dôvodom zadržania je očividne januárová demonštrácia proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Podľa Jarmyšovej zostane Navaľnyj vo väzbe zrejme do pondelka, na kedy je naplánované súdne konanie.

Jarmyšová na twitteri napísala, že opozičný politik bol zadržaný pred svojim domom a že si pre neho prišlo päť členov zásahových síl OMON. Uviedla tiež, že bol s podozrením na zlomeninu malíčka ľavej ruky prevezený na ošetrenie.

Zadržanie Navaľného potvrdila aj jeho jeho advokátka Oľga Michajlovová, ktorá ho podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy doteraz nemohla navštíviť.

Počas vyššie zmienenej demonštrácie 28. januára, kedy Navaľnyj usporiadal v desiatkach miest celoštátne protesty na podporu bojkotu marcových prezidentských volieb, polícia opozičníka tiež zadržala, čoskoro ho však opäť prepustila.

Jarmyšová tiež poznamenala, že dnešné zadržanie je krokom, ako Navaľného umlčať v súvislosti s demonštráciou proti dôchodkovej reforme, ktorú plánuje usporiadať v Moskve 9. septembra. Navaľnyj zároveň vyzval na usporiadanie protestov aj v ďalších mestách.

V tento deň sa v Rusku konajú regionálne voľby, napríklad Moskva si bude vyberať nového starostu. Moskovské úrady o povolenie demonštrácie na 9. septembra zatiaľ nerozhodli, napísal opozičný denník Novaja gazeta.

Navaľnyj bol vnímaný ako najvážnejší vyzývateľ prezidenta Vladimira Putina, ale z marcových prezidentských volieb ho úrady vyradili pod zámienkou právoplatného odsúdenia na podmienečný trest za údajné krádeže.

Sám Navaľnyj však všetky svoje procesy považuje za vykonštruované a za snahu Kremľa ho umlčať.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.