Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2018, 10:08

Babiš sa na Merkelovú prichystal, fungovanie únie chce prirovnať k známej rozprávke

  • Medzi hlavné témy stretnutia s nemeckou kancelárkou bude patriť aktuálna situácia v migrácii, budúcnosť EÚ a voľby do europarlamentu.
  • Andrej Babiš má pripravenú rozprávku o Asterixovi a Obelixovi.
Babiš sa na Merkelovú prichystal, fungovanie únie chce prirovnať k známej rozprávke
Zdroj: TASR/AP

Najbohatší Slovák Andrej Babiš dnes odlieta na prvú oficiálnu návštevu Nemecka vo funkcii českého premiéra. V Berlíne ho prijme kancelárka Angela Merkelová a stretne sa tiež so šéfom parlamentu a svojím niekdajším náprotivkom z doby, kedy bol ministrom financií, Wolfgangom Schäublem.

Šéfka nemeckej vlády Babiša prijme s vojenskými poctami v berlínskom kancelárstve krátko popoludní. Následné zhruba hodinové rokovanie sa má týkať predovšetkým európskych otázok a vzťahov medzi EÚ a USA, migrácie alebo bilaterálnych vzťahov.

"Medzi hlavné témy stretnutia s nemeckou kancelárkou bude patriť aktuálna situácia v migrácii, budúcnosť EÚ a voľby do Európskeho parlamentu. Český premiér bude s nemeckou kancelárkou riešiť tiež podobu budúceho rozpočtu EÚ a odchod Veľkej Británie z Európskej únie," uviedla ku schôdzke pred pár dňami hovorkyňa českej vlády Petra Doležalová.

Práve k téme migrácie má Babiš podľa českých Hospodářskych novín pripravený netradičný príklad. Merkelovej chce podľa denníka známou francúzskou rozprávkou o Galoch Asterixovi a Obelixovi ukázať, ako by mala fungovať Únia. Čo v poňatí českého premiéra znamená úzko spolupracujúce spoločenstvo, ktoré žije za opevnenými hranicami. Denník sa odvoláva na podklady Babiša, ktoré má k dispozícii.

V rámci bilaterálnych tém sa Babiš a Merkelová zamerajú predovšetkým na dopravnú infraštruktúru, hospodársku spoluprácu a spoluprácu v oblasti vedy, výskumu a inovácií a tiež digitalizácie.

Okrem schôdzok s poprednými nemeckými politikmi bude Babiš hovoriť aj so zástupcami tunajších think-thankov a položí veniec pri pamätníku berlínskeho múru. V podvečer odletí späť do Česka.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.