Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2018, 08:08

Desiatky zranených a milióny bez elektriny. Japonsko zasiahlo zemetrasenie

Takmer tri milióny domácností zostali bez elektriny.

Desiatky zranených a milióny bez elektriny. Japonsko zasiahlo zemetrasenie
Zdroj: Reuters

Najmenej dvoch mŕtvych a 125 zranených si vyžiadalo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7, ktoré vo štvrtok nadránom postihlo severojaponský ostrov Hokkaidó.

Takmer tri milióny domácností zostali bez elektriny, informovala agentúra AP.

Hovorca japonskej vlády zatiaľ potvrdil dve obete s tým, že pokračuje pátranie po ďalších nezvestných osobách.

V horskej oblasti v blízkosti epicentra pri meste Tomakomai zaznamenali asi desať zosuvov pôdy, ktoré zavalili viacero domov, poľnohospodárskych objektov a ciest.

Podľa správ japonskej verejnoprávnej televízie NHK utrpelo zranenia 125 ľudí. Nezvestných je ďalších približne 20-30 osôb.

V dôsledku výpadku elektriny na celom ostrove zostalo bez elektriny vyše 2,9 milióna domácností, práce na obnovení dodávok stále pokračujú. Blackout postihol aj jadrovú elektráreň Tomari; prevádzku tamojších troch reaktorov museli zaistiť záložné dieselové generátory. K úniku rádioaktivity nedošlo.

Japonská vláda zriadila krízový štáb a na Hokkaidó vyslala 25.000 príslušníkov armády a ďalšieho personálu, ktorý má pomôcť pri záchranných prácach a poskytovaní pomoci.

Zemetrasenie narušilo aj cestnú, železničnú a leteckú dopravu. Letiská na ostrove museli prerušiť svoju prevádzku a mnohé cesty zostali neprejazdné

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.