Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2018, 07:18

Osem štátov Európy vyzvalo Rusko a Irán na udržiavanie prímeria v Sýrii

Štáty sa boja najmä o osud dvoch miliónov civilistov v oblasti.

Osem štátov Európy vyzvalo Rusko a Irán na udržiavanie prímeria v Sýrii
Zdroj: Reuters

Osem európskych krajín vyzvalo vo štvrtok sýrskych spojencov Rusko a Irán, aby dodržiavali prímerie v provincii Idlib a nevystavovali tak riziku životy dvoch miliónov dospelých a milióna detí. Idlib je poslednou veľkou povstalcami ovládanou provinciou v Sýrii, pripomína agentúra AP.

Tieto štáty varovali vo vyhlásení, že rozsiahla vojenská ofenzíva v Idlibe by mala "potenciálne katastrofálne humanitárne dôsledky pre civilistov". Európske štáty sa tak vyjadrili pred piatkovým teheránskym stretnutím prezidentov Ruska, Iránu a Turecka, ktoré podporuje sýrsku opozíciu.

Vyhlásenie Belgicka, Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Poľska, Švédska a Británie taktiež vyzvalo Sýriu na preukázanie zdržanlivosti. Podľa týchto európskych krajín iba politický proces vedený Organizáciou Spojených národov môže viesť k riešeniu, ktoré bude rešpektovať slobodu a dôstojnosť celého sýrskeho ľudu. Pod vyhlásením je skupina štátov, ktoré sú stálymi členmi

Bezpečnostnej rady OSN a súčasnými alebo skorými nestálymi členmi BR OSN.

Americký prezident Donald Trump v stredu varoval sýrsku vládu, aby neútočila na civilistov v severnej provincii Idlib. Takéto útoky by podľa Trumpa mohli Spojené štáty "veľmi rozhnevať".

Sýrske vládne sily už niekoľko týždňov bombardujú a ostreľujú pozície vzbúrencov v Idlibe, čím si zrejme pripravujú pôdu pre mohutnú ofenzívu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.