Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2018, 09:21

Počet obetí zemetrasenia v Japonsku rastie. Toyota odstavila výrobu

Ako dlho bude odstávka v Toyote trvať, zatiaľ vedenie firmy nekonkretizovalo.

Počet obetí zemetrasenia v Japonsku rastie. Toyota odstavila výrobu
Zdroj: Reuters

Počet obetí štvrtkového silného zemetrasenia na japonskom ostrove Hokkaidó vystúpil na 30, deväť ľudí je ďalej nezvestných. Oznámila to dnes miestna vláda.

Dodávky elektriny, o ktoré kvôli otrasom prišlo všetkých 5,3 milióna obyvateľov severného japonského ostrova, už odo dneška až na výnimky opäť fungujú.

Automobilka Toyota Motor však oznámila, že kvôli prerušeniu práce v továrni na výrobu prevodoviek v Tomakomai na ostrove Hokkaidó sa v pondelok nerozbehne výroba ani v ďalších 16 prevádzkach automobilky vo zvyšných častiach Japonska.

Epicentrum štvrtkových otrasov o sile 6,7 stupňa sa nachádzalo juhovýchodne od mesta Sapporo. Otrasy vychádzali z hĺbky asi 40 kilometrov.

Najhoršie následky malo zemetrasenie v niekoľkotisícovom mestečku Acuma, kde cesty a domy zostali pochované po masívnych zosuvoch pôdy. Práve z Acumy pochádzala väčšina obetí a záchranári tam v troskách ďalej pátrajú po nezvestných.

Hoci energetické spoločnosti pôvodne počítali s tým, že obnoviť dodávky prúdu na ostrove potrvá možno až týždeň, funguje elektrina oddnes takmer všetkým domácnostiam. Bez dodávok ich je už len asi 20-tisíc.

Spoločnosť Toyota sa však rozhodla, že v 16 z 18 svojich prevádzok po celom Japonsku v pondelok preruší prevádzku, pretože továreň na automobilové diely na ostrove Hokkaidó od štvrtka nepracuje. Ako dlho bude odstávka v Toyote trvať, zatiaľ vedenie firmy nekonkretizovalo.

Zemetrasenie v Japonsku bolo už druhou živelnou pohromou v rýchlom slede po tom, čo tajfún Jebi v prvej polovici tohto týždňa pripravil o život najmenej 11 ľudí.

Zemetrasenia sú v Japonsku veľmi obvyklé, ide totiž o krajinu s jednou z najvyšších seizmických aktivít na svete. Na tento ostrovný štát pripadá asi pätina zemetrasení vo svete o sile šiestich stupňov a väčších.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.