Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 14:58

Orbána v Europarlamente podržali hlavne postkomunistické krajiny. Slováci zo všetkých najviac

Slovenskí poslanci hlasovali za začatie konania voči Maďarsku v najnižšej možnej miere zo všetkých.

Orbána v Europarlamente podržali hlavne postkomunistické krajiny. Slováci zo všetkých najviac
Zdroj: TASR/AP

Pri včerajšom hlasovaní o správe o stave Maďarska podržali vládu Viktora Orbána zo všetkých najviac slovenskí europoslanci. Vyplýva to z prepočtu, ktorý zverejnil Laurenz Ennser-Jedenastik, politológ z Viedenskej univerzity. 

Podľa jeho grafu len 23 percent slovenských poslancov hlasovalo za začatie konania voči Maďarsku, čo je najmenej zo všetkých krajín v EÚ. Maďari boli druhí, za hlasovalo 25 percent ich poslancov. 

Z prepočtu zároveň vyplýva, že za Orbánovu vládu sa postavili prevažne post-komunistické krajiny, v grafe označené žltou farbou. Poslanci zo štátov tzv. západného bloku zase hlasovali prevažne za začatie konania voči Maďarsku. 

Z 13 slovenských europoslancov hlasovali za správu len traja - Boris Zala, Eduard Kukan a Ivan Štefanec. Piati sa poslanci sa zdržali. Boli nimi Richard Sulík, Jana Žitňanská, Monika Beňová, Vladimír Maňka a Monika Smolková.

Proti odporúčaniu podniknúť korky proti Maďarsku hlasovali Anna Záborská, Pál Csáky, József Nagy, Miroslav Mikolášik a Branislav Škripek.

Európsky parlament však odporúčanie, aby Rada, čiže členské štáty, začala proti Maďarsku konanie kvôli vážnemu ohrozeniu hodnôt Európskej únie, prijal jasnou väčšinou. Za tento krok hlasovalo 448 zákonodarcov, 197 bolo proti.

Aby Europarlament - vôbec prvýkrát - prijal odporúčanie podniknúť kroky proti Maďarsku, potreboval hlasy aspoň dvoch tretín prítomných poslancov, ktoré dohromady musia predstavovať absolútnu väčšinu, teda najmenej 376 hlasov.

Teoreticky by sankčné konanie proti Maďarom mohlo skončiť až odobratím hlasovacích práv, ale pozorovatelia predpokladajú, že tak ďaleko veci nezájdu, pretože sa vyžaduje jednomyseľnosť členských štátov - a Budapešť sa môže spoľahnúť na Poľsko, ktorá samo čelí kritike za porušovanie pravidiel právneho štátu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.