Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2018, 13:31

Švédi zrátali všetky hlasy: Najtesnejšiu možnú väčšinu získala ľavica

Oficiálne budú výsledky potvrdené až v nedeľu.

Švédi zrátali všetky hlasy: Najtesnejšiu možnú väčšinu získala ľavica
Zdroj: Reuters

Rozdielom jediného mandátu zvíťazil v nedeľných parlamentných voľbách vo Švédsku vládnuci stredoľavý blok nad stredopravou alianciou. Vyplýva to z predbežných výsledkov, ktoré boli zverejnené po sčítaní všetkých hlasov. Na oficiálne potvrdenie výsledkov si však Švédi počkajú až do nedele, napísal dnes denník The Local.

Ako posledné boli spočítané korešpondenčné hlasy a hlasy Švédov žijúcich v zahraničí, ktorých bolo asi 200-tisíc. Na tesnom víťazstve stredoľavého bloku však nič nezmenili.

Koalícia vedená Švédskou sociálnodemokratickou robotníckou stranou, s ktorou spolupracujú tiež Ľavicová strana a Zelení, obsadia v 349-člennom Riksdagu (švédskom parlamente) 144 kresiel.

Aliancia stredopravých strán, ktorá zahŕňa Umiernenú koaličnú stranu, Stranu stredu, Liberálov a Kresťanskodemokratickú stranu, bude mať 143 miest.

Protiimigračná strana Švédski demokrati, ktorá si od minulých volieb výrazne polepšila, by mala v parlamente dostať 62 kresiel. Všetky hlavné politické strany pred voľbami jasne povedali, že so švédskymi demokratmi nebudú spolupracovať.

Vzhľadom na výsledky sa očakáva, že rokovania o podobe novej vlády budú dlhé a zložité. Kandidát stredopravého bloku na premiéra Ulf Kristersson z Umiernenej koaličnej strany vyzval šéfa sociálnych demokratov a terajšieho predsedu vlády Stefana Löfvena k rozhovorom o zostavenie vlády naprieč politickými blokmi. Löfven to však v stredu odmietol.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.