Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2018, 07:15

Posun v medzikórejských vzťahoch: koniec jadrovým zbraniam a spoločná olympiáda

  • Lídri Severnej a Južnej Kórey sa dohodli, že Kim rozoberie skúšobné stredisko raketových motorov.
  • Spoločne podpísali aj vyhlásenie o medzikórejských vzťahoch.
  • Má viesť k vytvoreniu regiónu mieru.
  • Lídri sa zároveň dohodli, že budú spoločne usilovať o usporiadanie olympijských hier.
Posun v medzikórejských vzťahoch: koniec jadrovým zbraniam a spoločná olympiáda
Zdroj: Reuters

Severokórejský vodca Kim Čong-un prisľúbil trvalo rozobrať skúšobné stredisko raketových motorov a odpaľovaciu rampu, súhlasí tiež s medzinárodnou kontrolou expertov.

Aký je život v Severnej Kórei?

​Po dnešnom rokovaní s Kimom v Pchjongjangu to podľa agentúry AP vyhlásil juhokórejský prezident Mun Če-in s tým, že je to konkrétny krok k odstráneniu jadrových zbraní z Kórejského polostrova.

Trump posun chváli

Obaja predáci sa zhodli na tom, že polostrov chcú bez nukleárneho arzenálu. Americký prezident Donald Trump výsledok summitu na twitteri ocenil.

Mun povedal, že KĽDR chce podniknúť aj ďalšie kroky, ako je trvalá demontáž hlavného severokórejského jadrového komplexu v Jongbjone, ak Spojené štáty podniknú príslušné opatrenia.

Trump napísal, že Kim súhlasil s jadrovými kontrolami a s trvalým odstránením skúšobného strediska a štartovacej rampy za prítomnosti medzinárodných odborníkov. "Medzitým nebudú žiadne raketové a jadrové skúšky," uviedol s tým, výsledky summitu sú veľmi vzrušujúce.

Región mieru

Severná i Južná Kórea podľa Muna chcú, aby sa Kórejský polostrov zmenil na oblasť mieru bez nukleárnych zbraní a jadrových hrozieb. Spoločne so svojím severokórejským náprotivkom podpísali vyhlásenie o medzikórejských vzťahoch.

Kim následne na tlačovej konferencii s Munom vyhlásil, že v blízkej budúcnosti navštívi Soul. Ak sa tak stane, bude prvým severokórejským vodcom, ktorý od konca druhej svetovej vojny juhokórejskú metropolu navštívi, poznamenala AP.

Juhokórejská agentúra Jonhap medzitým oznámila, že ministri obrany oboch kórejských štátov dnes podpísali rozsiahlu vojenskú dohodu, ktorá pomôže znížiť vzájomné napätie a predísť náhodným stretom. Už na summite v apríli sa Soul s Pchjongjangom dohodli, že zanechajú všetkých nepriateľských aktov.

Dnes podpísané vyhlásenie ministrov obrany okrem iného uvádza, že KĽDR a Južná Kórea pozdĺž spoločnej námornej aj pevninskej hranice vytvoria nárazníkové zóny, vďaka ktorým bude možné vyhroteným situáciám predchádzať.

Spoločná olympiáda

Soul s Pchjongjangom tiež zriadia spoločný vojenský výbor, ktorého úlohou bude riziko hrozieb vyhodnocovať a spoločnou komunikáciou náhodným stretom predchádzať. Kórey budú v pohraničí takisto spoločne pátrať po vojakoch padlých počas kórejskej vojny na začiatku 50. rokov.

Dnes sa Mun a Kim zišli po utorkovej debate k druhému kolu rokovaní, ktoré by malo byť záverečné. Ďalším z výsledkov samitu je podľa Muna rozhodnutie, že oba kórejské štáty sa budú uchádzať o spoločné usporiadanie letných olympijských hier v roku 2032.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.