Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2018, 17:24

Trump sa vyhráža Saudskej Arábii. Nevyhne sa tvrdému trestu, tvrdí

Americký prezident tak reagoval na otázku, že Saudská Arábia mohla byť za vraždou novinára.

Trump sa vyhráža Saudskej Arábii. Nevyhne sa tvrdému trestu, tvrdí
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump prisľúbil "tvrdý trest" Saudskej Arábii, ak je za zmiznutím novinára Džamála Chášukdžího vedenie tohto kráľovstva. V sobotu o tom informovali tlačové agentúry DPA a AP.

"Dostaneme sa tomu na kĺb a potom príde tvrdý trest," povedal Trump v programe "60 minút" americkej televízie CBS News. Nespresnil, aký trest, ale prezident nechce zrušiť predaj amerických zbraní Saudskej Arábii.

Keď Trump dostal otázku, či Chášukdží, saudskoarabský disident a novinár, bol zavraždený na príkaz vlády, prezident odpovedal: "Vyšetruje sa to, sledujeme to veľmi, veľmi pozorne. Boli by sme veľmi znepokojení a nahnevaní, kedy to bol práve tento prípad."

"Teraz to popierajú, a veľmi dôrazne. Mohli to byť oni? Áno," dodal Trump.

Chášukdží, rezident USA a kritik saudskoarabskej vlády, zmizol pred vyše týždňom, keď vošiel do budovy saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule.

Trump, ktorý slovne útočí na médiá ako na "nepriateľa ľudu", povedal: "Ide o veľa a možno práve preto, že tento muž je novinár... Asi ste prekvapení, že to počujete odo mňa."

Šéf Bieleho domu tiež vyhlásil, že nechce zrušiť dohodu o predaji zbraní Saudskej Arábii v hodnote 110 miliárd dolárov.

"Nechcem uškodiť zamestnanosti. Nechcem vydať takéto nariadenie. A viete, že sú aj iné podoby trestu - čo je poriadne tvrdé slovo - ale je to pravda," pokračoval Trump.

Pasáže interview boli zverejnené v sobotu, ale odvysielajú ho v nedeľu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.