Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.10.2018, 20:03

Putin hrozí Európe jadrovou odvetou, ak prijme nové americké rakety

Oznámený krok zdôvodnil zistením, že Rusko údajne zmluvu porušuje. Moskva výčitky Washingtonu odmieta a varuje pred následkami.

Vladimir Putin
Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil Európe možnou jadrovou odvetou, ak bude súhlasiť s rozmiestnením nových amerických rakiet po odstúpení Washingtonu od odzbrojovacej zmluvy INF z roku 1987.

Po stretnutí s talianskym premiérom Giuseppem Contem Putin povedal, že ak Američania nové rakety do Európy pošlú, odpovie Moskva zrkadlovo.

"Európa sa vystaví nebezpečenstvu"

Správu o rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa vypovedať zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) priviezol v minulých dňoch do Moskvy bezpečnostný poradca Bieleho domu John Bolton.

Oznámený krok zdôvodnil zistením, že Rusko údajne zmluvu porušuje. Moskva výčitky Washingtonu odmieta a varuje pred následkami.

"Európa sa vystaví nebezpečenstvu možného odvetného úderu Ruska, pokiaľ bude súhlasiť s rozmiestnením amerických rakiet na svojom území," citovala Putina štátna agentúra TASS. Ak sa tak predsa len stane, odpovie podľa prezidenta Rusko rovnako.

Putin bude hovoriť s Trumpom

O osude zmluvy, ktorú v roku 1987 na summite vo Washingtone podpísali vtedajší najvyšší predstavitelia Sovietskeho zväzu a USA Michail Gorbačov a Ronald Reagan, by Putin chcel s Trumpom hovoriť 11. novembra v Paríži, kde chcú obaja štátnici osláviť 100. výročie konca prvej svetovej vojny.

Vôľu zorganizovať nové stretnutie Putina s Trumpom už dali najavo obe strany.

Američania podľa Putina nepredložili žiadne dôkazy o tom, že by Rusko zmluvu INF porušilo. "Sami ju pritom porušujú," poznamenal ruský vodca. Kongres podľa neho už zaradil financie na vývoj nových rakiet stredného a krátkeho doletu do štátneho rozpočtu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.